Salı, 28. Nisan 2015

BİZDEN HABERLER

23 NİSAN MESAJI

Ordu Muhtarlar Federasyonu ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınlayarak Ulusal egemenliğimizin teminatı olan çocuklarımızın bayramını kutladı.

Akdeniz mesajında şunları söyledi:’’Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 95. Yıl dönümünü ve Milli Egemenlik Çocuk Bayramını  büyük bir coşku ve gururla kutladığımız, 23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihini değil, aynı zamanda millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gündür. Çocuklarımızı bilime  ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, sorgulayan, araştıran ve bunlarla birlikte düşünen ve düşündüklerini düzgün bir şekilde ifade edebilen, dürüst, çalışkan, başarılı, demokrasiye ve insan haklarına saygılı vatan ve milletini seven bireyler olarak yetiştirmektir.

Çocuklarımızın Ulusal bağımsızlığın teminatı olduğunu her fırsatta dile getiren Gazi Mustafa Kemal, dünyanın hiçbir ülkesinde yapılmayanı yaparak, Millet Meclisinin açıldığı  günü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir. Yarınlarımızın güvencesi geleceğimizin teminatı  olan  çocuklarımızın ve bütün vatandaşlarımızın  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutlarım’’dedi.

Son Güncelleme (Çarşamba, 22 Nisan 2015 10:12)

 

İRFAN BALKANLIOĞLU''Muhtarlar gözümüz ve kulağımızdır''

Vali BALKANLIOĞLU; ”Muhtarlar Bulundukları Yerlerin Gözü Kulağıdır”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Ordu Muhtarlar Federasyonu  Başkanı Hüseyin AKDENİZ, Altınordu Muhtarlar Derneği Başkanı Olgun ÖZTÜRK ile birlikte Vali İrfan BALKANLIOĞLU’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Vali irfan BALKANLIOĞLU, yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, muhtarların, devlet ve vatandaş arasındaki köprü görevini üstlendiğini söyledi.

Muhtarlara çok büyük görevler düştüğünü belirten Vali BALKANLIOĞLU, ”Muhtarlar bulundukları yerlerin gözü kulağıdır” diye konuştu.

Muhtarların, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği ender illerden birinin Ordu ili olduğunu belirten Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Ordu Muhtarlar Federasyonu  Başkanı Hüseyin AKDENİZ, “Dayanışma bilinci içinde hareket eden kurumumuz gerek kamu alanında, gerekse yerel alanda hep işbirliğini ön plana tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir’’ diyerek, Vali İrfan BALKANLIOĞLU’na teşekkürlerini sundu.

 

SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

Muhtarlardan "Seçmen Listesi" Uyarısı

Muhtarlardan "seçmen listesi" uyarısı- Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz:-"Seçmen listesi 14 Mart tarihinden itibaren askıya çıkacak, vatandaşlarımız 7 Haziran genel seçiminde oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir"- "Listede ismi olmayan vatandaşlarımız gerekli süre içerisinde bazı işlemleri gerçekleştirmemeleri durumunda maalesef 7 Haziran genel seçimlerinde oy kullanma şansını kaybedecek" HAYATİ AKÇAY-Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, seçmen listesinin 14 Mart itibarıyla askıya çıkacağını, seçmenlerin 7 Haziran'da yapılacak genel seçimde oy kullanabilmesi için listede isimlerinin olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini bildirdi.

Muhtarlardan "seçmen listesi" uyarısı- Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz: - "Seçmen listesi 14 Mart tarihinden itibaren askıya çıkacak, vatandaşlarımız 7 Haziran genel seçiminde oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir"- "Listede ismi olmayan vatandaşlarımız gerekli süre içerisinde bazı işlemleri gerçekleştirmemeleri durumunda maalesef 7 Haziran genel seçimlerinde oy kullanma şansını kaybedecek"

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, seçmen listesinin 14 Mart itibarıyla askıya çıkacağını, seçmenlerin 7 Haziran'da yapılacak genel seçimde oy kullanabilmesi için listede isimlerinin olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini bildirdi.Akdeniz, AA muhabirine, 7 Haziran'da 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesi seçim takviminin başladığını, seçmen listesinin ise 14 Mart tarihinden itibaren askıya çıkacağını belirtti. Seçmen listesinin 14-27 Mart arasında askıda kalacağına işaret eden Akdeniz, vatandaşların seçmen listelerini başta muhtarlık binasının önünde, cami ve okul duvarlarının yanı sıra kahvehane önlerinde bulabileceklerini söyledi. Oy kullanmak isteyen vatandaşların, uyarılarını dikkate almasını isteyen Akdeniz, şöyle devam etti: "Seçmen listesi 14 Mart tarihinden itibaren askıya çıkacak, vatandaşlarımız 7 Haziran genel seçiminde oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir. Listede ismi olmayan vatandaşlarımız gerekli süre içerisinde bazı işlemleri gerçekleştirmemeleri durumunda maalesef 7 Haziran genel seçimlerinde oy kullanma şansını kaybedecek. İlçe seçim kurulları, muhtarlarımıza seçmen askı listelerini teslim etmiş durumda. Bu listeler 14 Mart Cumartesi günü itibarıyla sabah saat 08.00'de askıya çıkarılmış olacak. 27 Mart Cuma günü saat 17.00'de ise bu listeler askıdan inecek."- "İsimleri olmayanlar kendilerini kaydettirmeli"Seçmen listeleriyle ilgili vatandaşlara bazı uyarılarda bulunan Akdeniz, şunları kaydetti: "Bu listelerin askıya çıkarılmasındaki yegane amaç, 7 Haziran genel seçimlerinde oy kullanacak vatandaşlarımızın seçmen kütüklerinde isimlerinin olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olabilmektedir. Dolayısıyla 14 Mart ile 27 Mart arasında askıda kalan bu listede ismi bulunmayan vatandaşlarımız mutlaka bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine gidip hanede oturduklarını belgeleyen su, elektrik, telefon faturası veya kira sözleşmesini ibraz etmeleri gerekmektedir. Vatandaşların ilçe nüfus müdürlüklerinde kendilerini kütüğe kaydetmelerinden sonra alacakları belgeyi ilçe seçim kurullarına götürmeleri durumunda listeye isimleri kaydedilmiş olacak. Dolayısıyla vatandaşlarımızın yaklaşık 15 günlük bu süre içerisinde saydığımız işlemleri yapmaları gerekmekte."Akdeniz, geçmiş seçimlerde bazı vatandaşların listeleri düzgün ve yetersiz kontrol etmelerinden dolayı oy kullanamadığını sözlerine ekledi. ..

 

 

MUHTARLAR BİLGİ SİSTEMİ

MUHTARLAR BİLGİ SİSTEMİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ‘’Muhtar Bilgi Sistemi’’ oluşturduğunu söyledi.

Akdeniz konuyla ilgili şunları söyledi:’’ İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ‘’Muhtar Bilgi Sistemi’’ oluşturmuştur. Bu sistemde muhtarlarımıza verilecek şifre ile mahalleleri veya köyleri ile ilgili sorunları muhtarlarımız doğrudan bu sisteme yazacaklar ve muhtarlarımızın yazmış oldukları sorunlar yeni oluşturulan Muhtarlar Dairesi Başkanlığınca değerlendirilerek ilgili birimlere iletilecek.Bu birimler sorunların giderildiği veya son halini 15 gün içinde muhtarlarımıza bilgi vermek suretiyle dönüş yapılacaktır. Bu noktada muhtarlarımız elbette kendi mahalleleri ve köyleri için sorunlarını belirtecekler. Ancak tüm muhtarlarımızın genelini ilgilendiren sorunların çözümü için ‘’Genel İsteklerimizi bu sisteme iletmelerini kendilerinden rica ediyorum. Genel İsteklerimiz olarak 13 maddede oluşturduğumuz isteklerimizin bu siteme iletilmesi sorunlarımızın çözülmesi açısından oldukça önemlidir’’dedi.

Akdeniz Genel İsteklerin şunlar olduğunu belirtti:

1- 442 sayılı Köy Kanunun düzenlenmesi,

2- 4541 sayılı Şehir ve kasaba Mahalle Muhtarlarımızın kanununun ve tüzüğünün günün koşullarına getirilmesi,

3- Muhtarların, Belediyenin sınırları içinde aralarında seçecekleri bir muhtarı Belediye Encümeninde bağımsız üye olarak ve oy hakkı verilerek temsil edilmesi (KÖYDES  gibi)

4- 5393 Sayılı Belediye kanunun 9. Maddesinin 2. Bendinde bulunan görevlerin içeriğinin yönetmelik ile düzenlenmesi,

5- 5393 Sayılı Belediye kanunun  9. Maddesinin değiştirilmesi ve (Bütçe imkanları ölçüsünde) terimin kanundan çıkarılarak, ayni yardım kelimesinin ek ‘’nakdi’’kelimesinin eklenmesi,

6- Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması  ve oy hakkı tanınması, (Belediye Emlak Komisyonunda olduğu gibi)

7-2972 sayılı kanunun 31.maddesi  değiştirilerek ve muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmesi (Adaylık başvurusu usulü), öğrenim durumunun yükseltilmesi, müracatların iyi hal kağıdı ile yapılması,

8- Muhtar evlerinin Belediyeler ve köy konaklarının İl özel idaresi tarafından yapılmasını,

9- Muhtarlarımızın sosyal güvenlik primlerinin sosyal güvenlik kurumuna devlet tarafından yatırılması,

10-Muhtarın izin hakkının düzenlenmesi,

11-Görevden uzaklaştırılan muhtarımızın idari dava hakkı yolunun açılmasını,

12- Muhtarlık Teşkiltının 19 Ekim 1829’da kurulmuştur. Dolayısıyla muhtarlığın kuruluş günü olan 19 Ekim tarihini ’’Muhtarlar Günü’olarak kutlanmasının T.B.M.M’ nde kabul edilmesini,

13- Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulmasını, Arz ve talep etmekteyiz.

 

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA 3. MUHTARLAR TOPLANTISI

Cumhurbaşkanımız Cumhurbaşkanlığı sarayında yaptığı 3. Muhtarlar toplantısında ‘’muhtarlarımızın taleplerini görmezden gelen herkesi buradan ikaz ediyorum’’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında üçüncüsü yapılan Muhtarlar toplantısında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının muhtarlara ait bölümünde şunları ifade etti: ‘’ Ben Belediye kökenli bir siyasetçiyim. Başbakanlık dönemimde de mahalli idari yönetimlere özel önem verdim. Mahalli idareler konusunda 2004, 2005 ve 2008 yıllarında çıkardığımız reform niteliğindeki kanunlarla bu alanda önemli bir adım attığımıza inanıyorum. Bugün de muhtarlarımızdan başlayarak tüm mahalli idaremizin yanında olduğumu belirtmek istiyorum. Muhtarlarımız hem kamu yönetiminin hem de demokratik sistemin ilk basamağıdır.Yani sizin göreviniz bu kadar önemli. Daha  doğrusu demokrasi yerelde başlar,sizde başlar. Bunun için muhtarlarımızın üstlendikleri bu çok önemli konuma uygun en iyi hizmet şartlarına kavuşturmamız gerekiyor. Geçtiğimiz 12 yılda gerek maaş ve gerekse belediyelerle ilişkileri konusunda muhtarlarımızı daha önceki dönemlerle mukayese edemeyecek kadar çok güçlendirdik.  Hatta şu anda mecliste görüşülmekte olan iç güvenlik paketinde Büyükşehirlerde köyken mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki muhtarlarımıza evlendirme yetkisi veriyor. Halen uygulamalarda bir takım sıkıntılar var. Bunları gidermek için İçişleri Bakanlığımız yeni bir sistem geliştirdi. Adı Muhtar Bilgi Sistemi.  Bu sistemle muhtarlarımızın taleplerine kulak asmayan Belediye Başkanları, Kaymakamları, Valileri İçişleri Bakanlığımız doğrudan görüp takip edecek. Muhtarlarımıza yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Onlara zorluk çıkartan, taleplerini görmezden gelen herkesi de buradan ikaz ediyorum. Muhtarı karşısına alan mahalleyi de karşısına alır. Milleti karşısına alanın iflası mümkün değildir. Akıllı idarecinin yapacağı iş muhtarımızın mahallesi için, mahalle halkı için kendisine getirdiği tüm talepleri dikkatle dinlemek ve gereğini yerine getirmektir. Benden söylemesi... dedi.

 
Diğer Makaleler...