Pazar, 26. Ekim 2014

BİZDEN HABERLER

MUHTARLARDAN ORDUSPOR'A DESTEK

Ordu Muhtarlar Derneği bünyesinde görev yapan Ordu merkez muhtarları 2014-2015 sezonu kombine biletlerini alarak kulübümüze maddi destek de bulundu.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mali, İdari ve Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcımız Adem Türkmen şunları kaydetti; “Öncelikle bu anlamlı ziyaretten dolayı başta Muhtarlar Derneği başkanı Hüseyin Akdeniz olmak üzere dOrdu Muhtarlar Derneği bünyesinde görev yapan Ordu merkez muhtarları 2014-2015 sezonu kombine biletlerini alarak kulübümüze maddi destekde bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mali, İdari ve Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcımız Adem Türkmen şunları kaydetti; “Öncelikle bu anlamlı ziyaretten dolayı başta Muhtarlar Derneği başkanı Hüseyin Akdeniz olmak üzere değerli muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sezon bizim birlik ve beraberlik senemiz ve Ordusporumuzun yılı olacak diye düşünüyorum. Ordu Muhtarlar Derneği’nin yapmış olduğu bu anlamlı desteğin diğer derneklerimize de örnek olmasını dileyerek, tekrar kendilerine çok teşekkür ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı açıklamada, “Ordu Muhtarlar Derneği olarak Ordusporumuza 2014-2015 futbol sezonunda başarılar diliyoruz. Takımımızı tekrar Süper Lig’de temenni ediyoruz. Ordu şehri kulübümüze ne kadar katkı sağlarsa takımımız o kadar güçlü ve başarılı olur diye düşünüyorum. Dolayısı ile biz kendi üzerimize düşen noktada Ordu merkezde bulunan arkadaşlarımız ile birlikte yapmış olduğumuz kampanya kapsamında; Ordu Muhtarlar Derneği olarak mevcut muhtar sayımız kadar passolig kartlarımızı alarak bugün kulübümüzde kombine biletlerimizi yükletmiş bulunuyoruz. Dolayısı ile ben buradan ilçe muhtar dernek başkanlarınada mesaj yollayarak, onlarında kendi ilçelerinde bulunan muhtar arkadaşlarımız ile birlikte kampanyaya katkıda bulunarak kulübümüze destek olmaya davet ediyoruz. “Değerli muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sezon bizim birlik ve beraberlik senemiz ve Ordusporumuzun yılı olacak diye düşünüyorum. Ordu Muhtarlar Derneği’nin yapmış olduğu bu anlamlı desteğin diğer derneklerimize de örnek olmasını dileyerek, tekrar kendilerine çok teşekkür ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı açıklamada, “Ordu Muhtarlar Derneği olarak Ordusporumuza 2014-2015 futbol sezonunda başarılar diliyoruz. Takımımızı tekrar Süper Lig’de temenni ediyoruz. Ordu şehri kulübümüze ne kadar katkı sağlarsa takımımız o kadar güçlü ve başarılı olur diye düşünüyorum. Dolayısı ile biz kendi üzerimize düşen noktada Ordu merkezde bulunan arkadaşlarımız ile birlikte yapmış olduğumuz kampanya kapsamında; Ordu Muhtarlar Derneği olarak mevcut muhtar sayımız kadar passolig kartlarımızı alarak bugün kulübümüzde kombine biletlerimizi yükletmiş bulunuyoruz. Dolayısı ile ben buradan ilçe muhtar dernek başkanlarınada mesaj yollayarak, onlarında kendi ilçelerinde bulunan muhtar arkadaşlarımız ile birlikte kampanyaya katkıda bulunarak kulübümüze destek olmaya davet ediyoruz. “
 

T.M.K BARIŞ SÜRECİNE MUŞ'TAN DESTEK VERDİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu'nun 13'üncü İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantısı Muş'ta yapıldı. İki gün süren programda çeşitli ziyaret ve toplantılar düzenlendi.

Muş Öğretmenevi'nde yapılan toplantıya, Vali Vedat Büyükersoy, Milletvekili Faruk Işık, Belediye Başkanı Feyat Asya, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, bölge ve il muhtar federasyonları başkanları, 81 ilden gelen muhtar dernekleri başkanları, muhtarlar ve bazı sivil toplum kuruluş temsileri katıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, "Hep yan yana, gönül gönülle olacağız. Ellerimizi birbirimize uzatacağız. Bin yıldan beri yaşadığımız bu topraklarda daha binlerce yıl barış içinde yaşayacağız." dedi.

Akdeniz söyle devam etti: ‘’Öncelikle Ecdadımızın 1071 de Anadolu’ya giriş yaptığı bu topraklarda bizleri ağırlayan başta sayın valimize, belediye başkanımıza Muş muhtarlar derneği başkanımıza ve değerli muhtarlarımıza Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu yönetim kurulumuz adına şükranlarımızı sunuyorum.

Bugün 13. İstişare ve Yönetim Kurulu toplantımızı muş ilinde yapmanın ayrı bir gururunu yaşamakta olduğumuzu bilmenizi isterim. Bu toplantı Türkiye muhtarlar konfederasyonunun 2. Yaşına bastığı günü de ifade etmektedir. Onun için ayrı bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Biraz önce seyretmiş olduğunun slayt gösterişinde 24 aylık çalışma faaliyetlerimizi siz değerli muhtarlarımızla paylaştık.

Kurumumuzun nerelerden geldiğini ve bu kısa neler yaptığını ve gelecekte neler yapacağını, koyduğu hedefleri öğrenmiş oldunuz. Kuruluşundan 17 ay sonra Türkiye kelimesi alan ve buğun Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık protokollerinde siz değerli muhtarları temsil eden bir birlikteliğin aslında henüz daha başlangıcında olduğumuzu bilmenizi isterim. Türkiye muhtarlar konfederasyonu ve onun yöneticileri olan bizler sizlerden alacağım güç ve destek ile bu 185 yıllık tarihimizi daha da güçlü bir muhtarlık yapısına kavuşturmak için çaba ve gayretleri devam edecektir.

Değerli muhtarlarımız; Türk demokrasinin iki ana unsuru olan merkezi yönetim ve yerinden yönetim birimlerinin en küçüğü olan muhtarlık kurumunun daha çağdaş, halkın sorunlarına daha duyarlı ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla daha istişare halinde gelmesine olan katkımız hızla devam etmektedir. Muhtarlarımızın gelecekteki görev alanlarını daha da çoğaltılmasının demokrasimizin gelişmesi, Kültürel ve Sosyo-gelişmişlik düzeyimizin ülkemiz adına da artırılmasının önemli bir unsur olarak değerlendirmekteyim.

Geleceğin Türkiye'si içinde muhtarlık Türk toplumunun vazgeçilmez unsuru olarak her zaman tarihindeki yerini alacağından hiç kuşkum yoktur. 21. Yüzyıl muhtarlarına yakışır, belirlenen hedefler çerçevesinde azimle yolumuza devam edeceğiz. Tabi ki bugün içinde bulunmuş oluğumuz zorlukları ve bunların çıkış noktalarını doğru yöntemlerle üst makamlara iletmemizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bireysel istekler yerine genele hitap edecek isteklerin söylemlere dökülmesinin doğru yöntem olacağını belirtmek istiyorum.

Bugün içinde bulunmuş olduğumuz en önemli sorunun kanunlarımızın günümüz koşullarına getirilememiş olmasıdır. Gerek köy gerekse mahalle kanununda yapılamayan değişiklikler ve yine mevcut kanunların içindeki bir çok maddenin mülga oluşu muhtarlarımızı daha da yetkisiz kılmıştır. Bu yetkisizlik gerçekte halka yapacağımız hizmetleri etkilediği gibi devletimiz ile muhtarlık arasında bir uçurum yaratmasına sebep olmuştur. Türkiye cumhuriyeti parlamentosunun çıkarmış olduğu yeni bazı yasalar alanda karşılığını bulamadığı gibi uçurumu daha da derinleştirdiği yaptığımız alan çalışmalarında karşımıza çıkmaktadır.

Bu yasalardan biri olan Büyükşehir yasası da aslında şimdilerde daha yetkili olan büyükşehir belediyeleri karşısında ilçe belediyeleri görev yapamaz duruma getirmiştir.. İlk altı ayda ilçe belediyelerine gelen talep neredeyse büyükşehir belediyesine gelen talebin iki katından fazladır. O günde söylediğimiz gibi bugünde aynı şeyi söylüyorum. Büyükşehir belediyesinin yetkileri coğrafi ve demografik, hatta buna kültürel ,etnik yapı ve sosyo-ekonomik gelişmişlik yapısını, kalkınmışlık seviyesini de katmak kaydıyla daha azaltılmalı ve Büyükşehir belediyesinde aslında angarya olarak görünen birçok yetki devrinin katılımcılığın daha artırılması adına ilçe belediyelerine verilmesi gerekir. Bazı bölgelerimizde bitişik mahalle itilafları azalacağına daha da arttığı görülmektedir. Eskiden aralarında husumet besleyen köyler şimdilerde neredeyse kavga edecek hale gelmiştir.(Alanda gördüklerimiz)

Buna bağlı muhtarlık kurumunun Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesiyle olan karşılıklı çalışma yapısı daha da güçlendirilmelidir. Muhtarlarımız o seçim çevresinde kendi aralarında seçtikleri bir muhtarı oy hakkı ile belediye meclisinde temsil edecek yasanın çıkarılması için gayret göstermelidir. Kent konseylerinin kararları tavsiye niteliğinden çıkarılmalı, yaptırım gücüne dayandırılmalıdır. Kent konseylerinin en önemlisi ve belediyeye bağlı olan sekretaryaları bağımsız oluşturulmalıdır.

Yukarıda belirtilen yetki devirlerinden kaynaklanan sorunların çözümü demokrasimizin güçlenmesi ve halkın katılımının daha şeffaf katılımcı yasaların çıkarılması ile mümkündür. Türkiye cumhuriyetinin daha üretken bir yapıya kavuşturulması yerel yönetimlerin ölçütlü, paylaşımcı ve çoğulculuk anlayışıyla mümkündür. Muhtarın kılcal damar olduğu unutulmamalıdır. Kaç belediye başkanımız sabah kapısında yüz vatandaşın sorununu dinlemek ister. Böyle bir durumda şehrinin sorunları ile ilgilenebilir mi? Bizler siyasetçi değiliz. Alandaki eksiklikleri görerek, siyasetçilerimize yol gösterici haritalar çizeriz. 21. Yüzyıl Türkiye’sinde vatandaşın elini tutmayan siyasetçi yoluna devam edemez. Hizmet temel kavramdır elbet. Ancak bu toplumunuzla barışık olmasa olmaz. Biz muhtarlarda toplumumuzla barışık olmalıyız. Hizmet yaparken vatandaşımızın mutlaka elini tutmalıyız.

Gelişen ve güçlü bir Türkiye’nin üretmeye ihtiyacı vardır. Bizler üretimin ayağı olan köylerimizi mutlaka yaşatmalıyız. Temeli üretime dayalı toplumları yok etmek hiç mümkün değildir. Ülkemizin temel çimentosu da köylerimizdir. Köylerimiz yaşamalı ki ülkemiz güçlü olsun. Muhtarlarımız yaşamalı ki demokrasimiz daha da gelişsin.

Bir toplumda İlerleme, toplumsal huzur ve barışın tesis edilmesiyle mümkün olur. Farklılıklarımız düşünsel kumaşlarımızın zenginlikleridir. Bu renkler ve desenler bir toplum oluşumuzun göstergesidir. Karşı fikirlere saygılı olduğumuzu becerebildiğimiz sürece her türlü barış sağlanabilir. Diyalog ve uzlaşı çağımız diplomasisinin geliştirdiği en önemli olgudur. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu barışa ve kardeşliğe her zaman desteğini sürdürecektir. Yeter ki bir birimizin iyi şekilde anlayalım ve birbirimize her zaman el uzatalım.

Konuşmamın başında ifade ettiğim gibi bu ecdadımızın Anadolu topraklarına girdiği ilde bizleri ağırlayan başta sayın valimize, belediye başkanımıza Muş muhtarlar derneği başkanımıza ve değerli muhtarlarımıza Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu yönetim kurulumuz adına şükranlarımızı sunuyorum.

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık da ayrıştırıcı olmanın hiç kimseye fayda sağlamadığını belirterek, demokrasinin en vazgeçilmez unsuru olan muhtarların sürece verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür etti. Çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Sakık, şunları söyledi: “Bu bedelleri öderken bir gün bu noktada buluşacağımızı biliyorduk. Zaman zaman 30 yıla yakın bir siyasi hayatım vardır ve bunun birçoğu parlamentodadır. Ekranlarda bir gün yan yana gelip konuşacağız; gerillasıyla, polisiyle bu toplantılarda barışı bu halka armağan edeceğiz dediğimizde, dokunulmazlıklarımız kalkıyordu tutuklanıyorduk. Uzun yıllar cezaevinde kalıyorduk. Tanrıya şükürler olsun bugün oturuyoruz konuşuyoruz. Lokal olsa zaman zaman küçücük şeyler oluyor. Barış zordur, kavga çok kolaydır. Bunun için umutlarımızı kırmayacağız. Umutlu olacağız.”

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, muhtarların demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu belirtti. Muhtarların AK Parti hükümeti tarafından başlatılan bir projeye destek vermek için Muş'ta toplanmalarının kendileri için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Asya, 2010 yılında başlatılan barış ve kardeşlik sürecine destek vermek için ilimize gelen muhtarlarımızın bu davranışı doğu ile batının kaynaşmasına ve çözüm sürecinin ilerlemesine vesile olacaktır. Şunu hatırlatmak isterim ki toplumun barışına sizlerin katkısı normal bir vatandaşın katkısından daha fazla etki etmektedir. Sizin buradan çözüm sürecine vereceğiniz destek tüm Türkiye'de olduğu gibi dünya kamuoyunda da yankı uyandıracaktır. Sürecin ve bölge insanının sizlere ihtiyacı olduğunu unutmamanızı hatırlatarak toplantının başta ilimiz olmak üzere bölgemiz ve ülkemize hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum dedi.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise çözüm sürecinin başlamasıyla çıkarılan yasa ve kanunlara değindi. Büyükersoy, “Türkiye'de bu alanda çok önemli değişiklikler oldu. Burada yaşamayan insanımız, belki kendi özel hayatını ilgilendirmediği için dikkat etmemiş veya dikkatinden kaçmış olabilir ama kardeşlik hukukumuzu zedeleyecek, bizi birbirimizden farklı görecek, aşağılayacak, küçük görecek ya da küçük görülmesine sebep olacak geçmişte bir takım hatalarımız, noksanlarımız, hukuki yanlışlarımız vardı. Bu yanlışlar, 12 yıl içinde düzeldi ve düzelmeye devam ediyor. Olağanüstü hal 2002 yılında kalktığı için 12 yıl diyorum. Olağanüstü halin kalkması bile çok önemli bir mihenk taşıdır. Olağanüstü hal kalkmasaydı demokratik çözüm, milli birlik ve kardeşlik süreci asla başlamazdı. Adım dahi atılamazdı. Onun için bu bölgenin en büyük projesi kardeşlik hukukunun geliştirilmesi projesidir." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi ve muhtarlar kalıcı barış için beyaz güvercin uçurdu.

 

 

Son Güncelleme (Pazar, 14 Eylül 2014 15:02)

 

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ VALİ BALKANOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Altınordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin AKDENİZ, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Vali İrfan BALKANLIOĞLU’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Vali BALKANLIOĞLU’na Ordu Valiliği görevinde Yönetim Kurulu adına başarı dileklerini ileten  Hüseyin AKDENİZ, Muhtarların, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği ender illerden birinin Ordu ili olduğunu söyledi.

Hüseyin AKDENİZ ’’Ordu ili muhtarlık kurumu içinde birçok ilklere imza atan bir il’dir. 19 ilçesinin 14’ünde Muhtarlar Derneği olan bu kurum örgütleşme anlamında baktığımızda oluşumunu İstanbul ve Ankara’dan sonra federasyona taşımıştır. Bu dayanışma bilinci içinde hareket eden kurumumuz gerek kamu alanında gerekse yerel alanda hep işbirliğini ön plana tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir’’diye konuştu.

Altınordu Muhtarlar Derneği Yönetimine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali İrfan BALKANLIOĞLU,muhtarların, devlet ve vatandaş arasındaki köprü görevini üstlendiğini söyleyerek, ”Sizler, bütün kamu–kurum ve kuruluşlarıyla vatandaş arasında benim bir görevim var diyerek, buna inanırsanız herkes de sizi öyle kabul edecektir. Muhtarlarımıza çok büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

Vali BALKANLIOĞLU,”İhtiyaç sahibi insanların konut ve işyeri dahil her türlü ihtiyacını giderme noktasında siz muhtarlarımızla işbirliği yapabiliriz” dedi ve ”Mahalle muhtarı bulunduğu mahallenin gözü kulağıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Altınordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz: "Vatandaşlarımız Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir" dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Cumhurbaşkanı seçim takvimi kapsamında seçmen listelerinin 2 Temmuz tarihinden itibaren askıya çıkacağını belirterek, "Vatandaşlarımız Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir" dedi.

Akdeniz,  yaptığı açıklamada, İlk turu 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçim sürecinin başladığını hatırlattı.

Seçim süreci kapsamında seçmen listelerinin 2 Temmuz tarihinden itibaren askıya çıkacağını  kaydeden Akdeniz, şöyle konuştu:"Vatandaşlarımız ilk tur olan 10 Ağustos'ta oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir. Listede ismi olmayan vatandaşlarımız, bir haftalık süre içerisinde işlemleri gerçekleştirmezlerse maalesef bu seçimde oy kullanma şansını kaybedecek. Listeler 2 Temmuz Çarşamba günü sabah saat 08.00'da askıya çıkarılmış olacak. 9 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00'da ise bu listeler askıdan inecek. Vatandaşlarımız seçmen listelerini başta muhtarlık binasının önünde, cami ve okul duvarlarının yanı sıra kahvehane önlerinde bulabilirler. Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir seçimin olması açısından bu sürecin önemli olduğunu belirtmek istiyoruz."

Listede ismi olmayanlar ne yapacak? "Bu listelerin askıya çıkarılmasındaki yegane amaç Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanacak vatandaşlarımızın seçmen kütüklerinde isimlerinin olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olabilmektir" diyen Akdeniz, 2-9 Temmuz tarihleri arasında askıda kalacak olan listelerden tüm vatandaşların isimlerini kontrol etmelerini istedi.

Listede ismi bulunmayanların bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine gidip oturdukları haneyle ilgili su, elektrik, telefon faturası veya kira sözleşmesini ibraz etmeleri gerekmediğini bildiren Akdeniz, şöyle devam etti:"İlçe nüfus müdürlüklerinde kütüğe kendilerini kaydettiren vatandaşlarımızın alacakları belgeyi ilçe seçim kuruluna götürmeleri durumunda isimleri listeye kaydedilecek. Bu noktada vatandaşların mutlaka asılacak listelerde kendi isimlerinin olup olmadığını doğru bir şekilde araştırmalarını öneriyoruz."

Akdeniz, geçmiş seçimlerde bir çok vatandaşın gerekli işlemleri zamanında yapmadığı için oy kullanamadığını, vatandaşların aynı sorunla karşılaşmamaları için hassasiyet göstermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ SEÇİMİ YAPILDI

Ordu Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan Altınordu Muhtarlar Derneği 1. Olağan genel kuruluna Altınordu Belediye Başkanı Sayın Engin Tekintaş,  Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, Chp İl Başkanı Osman Güngör, Mhp eski Milletvekili Cemal Enginyurt, Mhp il Başkanı Köksal Yılmaz, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı yardımcısı Hasan Çalışkan, Fatsa Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Asrak, Korgan Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Dere, Gürgentepe Muhtarlar Derneği Başkanı Rıza Demirel, Ulubey Muhtarlar Derneği  Başkan yardımcısı Arif  Güngör, Sivil toplumu örgütü Başkanları ve Altınordu ilçesine bağlı mahalle muhtarları katıldı.

Divan Başkanlığını Eski Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı ve katip üyeliklerini Yusuf Uzunlar ve Mehmet kaya’nın yaptığı genel kurulda saygı duruşu ve istiklal marşının ardından söz alan Hüseyin Akdeniz Muhtarların birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği ender illerden birinin Ordu ili olduğuna vurgu yaparak Şunları ifade etti.’’Ordu ili muhtarlık kurumu içinde birçok ilklere imza atan bir il’dir. 19 ilçesinin 14’ünde Muhtarlar Derneği olan bu kurum örgütleşme anlamında baktığımızda oluşumunu İstanbul ve Ankara’dan sonra Federasyona taşımıştır.  Bu dayanışma bilinci içinde hareket eden kurumumuz gerek kamu alanında gerekse yerel alanda hep işbirliğini ön plana tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir’’dedi.

Akdeniz Konuşmasına söyle devam etti:’’ Tarihsel-geleneksel nitelikleriyle sadece yerleşim mekanı olma özelliğinden öte kültür, dayanışma ve yönetim birimi özellikleriyle günümüze kadar gelen mahalle yönetimleri kendinden vazgeçilebilecek unsurlar olarak değil,  aksine; yönetim sistemi ve toplumsal yapımız için kendinden beklenen çağdaş amaçları gerçekleştirebilecek nitelikte geliştirilmesi gereken zenginlikler olarak görülmelidir. Demokratik değerlerin gelişerek anlam kazandığı ve günümüzde dünya toplumlarının sahiplendiği “kentine sahip çıkma bilinci”, “çözümde ortaklık ve birliktelik anlayışı” ile “yaşanabilirlik”, ve “sürdürülebilirlik” kavramlarının yapılabilirlik pratiğini gerçekleştirilebileceği en uygun toplumsal ve yönetsel birimler olarak mahalle yönetimleri, kentsel hizmet sunumunda daha etkin ve başarılı hale getirilebilir. Mahalle yönetimlerine sorumluluk yüklenen aktörler arasında yer verilmesi, Sağlıklı kentsel yaşam bakımından Yaşanabilir bir yerleşme ve konut gelişmesinin izlenmesi için coğrafi bilgi ve istatistik sisteminin kurulması  ve  sağlıklı kentsel yaşam bakımından katı atıkların toplanması, uzaklaştırılması, zararsız hale getirilmesi  mahalle yönetimlerinin sorumluluk yüklenen aktörler arasında yer almaları gerekmektedir. ''Yaşanabilirlik'' amaçsal nitelikli ilkelerden en önemlisidir. Yaşanabilirlik ölçütleri, soyut ve genel ifadeler olan insan hakları ilkelerinin, yerleşme düzeyinde günlük yaşama geçirilmesidir. İnsan yerleşimlerinin toplumsal gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi düşüncesi, yaşanabilir kentlerin ancak yaşanabilir mahallelerden kurulabileceği gerçeği unutulmamalıdır. Günümüzde kentsel alanda halka en yakın yönetsel birim özelliğini koruyan mahalle yönetimleri, seçimle göreve gelen organları olmasına rağmen tüzel kişilikleri, bütçesi bulunmamakta, kendisine değişik düzenlemelerle verilen yetki ve görevleri kısıtlılıklarla yerel yönetim ve mülki idare birimleriyle ast-üst ilişkisi içinde görmeye çalışmaktadır.Toplumların en küçük yerleşim birimi olan mahalleler, demokratik toplumların temel yerel forumu niteliği taşımalıdır. Bu nedenle mahallenin, merkeze ya da kente ilişkin bazı işlerin görülmesinden çok, “yetkilerin halka en yakın birimlere uygulanması” ya da “zirveye rağmen tabanı tercih etme” anlayışlarına uygun kurum olarak ele alınması gerekmektedir. Mahalle yönetimleri, kentsel alanda kentsel hizmetler ve demokratik değerlerin geliştirilerek uygulanabilmesi için uygun birimler olarak, kentsel hizmetler başlığı altında incelenmelidir. Konunun sadece hukuksal ve yönetsel açıdan ele alınması eksik hatta yanlış olabilmekte; bunun ötesinde konu fiziksel, teknik, ekonomik ve sosyal yönleriyle de değerlendirilmelidir.

Bu yaklaşım sonuçta, halkın kent yönetimine katılımını, işbirliğini, önemsemeyi, denetimi, kentsel hizmetlerde kaliteyi, verimliliği ve kentlilik bilincini getirecektir. Mahalle yönetiminde yaşanmakta olan hukuki ve yönetsel belirsizlik ile eksiklikler, Muhtarlık kurumunu işlevsel olmaktan uzaklaştırmıştır. Bu konuda araştırma ve inceleme olanaklarındaki kısıtlılıkların yanı sıra, siyasi aktörlerin ve yasa koyucularının ilgi azlığı, sorunu günümüze kadar getirmiştir. Sorunun çözümünde tüm toplumsal, yönetsel, siyasal aktörlerin işbirliği kaçınılmazdır. Yapılması gereken mahalle ve mahalle yönetiminin, tarihsel ve geleneksel özelliklerini de dikkate alarak açık tanımlamasının yapıldığı, temel amaç ve işlevlerinin gösterildiği, mahalle yönetimi yasası ile görevleriyle birlikte diğer kuruluşlarla ilişkilerini düzenleyen yönetmeliğin merkezi yönetimce çıkarılması, mahallenin kent yönetimiyle organik bağının bir şekilde kurulması gerekmektedir’’ dedi.

Genel kurulda muhtarlara hitap eden Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ''Muhtarlarımız ile birlikte Altınordu ilçesine hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Muhtarlar seçilmişlerin içinde en küçük birim olması ve bizlerin en ucdaki kılcal damarlarıdır. Birlik ve beraberlik içinde gidilen bu seçimin ilçemize hayırlar getirmesini diliyorum''dedi.

CHP Ordu İl Başkanı Osman Güngör ise şunları söyledi:''Muhtarlarımızın bu beraberliği bizlere mutluluk vermektedir. Bu genel kurulun Altınordu ilçesi muhtarlarına hayırlı olsun temennisinde bulunuyorum''dedi.

MHP İl Başkanı Köksal Yılmaz ise ''Muhtarlarımız demokrasinin temel taşlarıdır. Toplumun herkesimini temsil eden arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. seçiminiz hayırlı osun''dedi.

Konuşmalardan sonra yapılan seçimlere geçildi. Seçimlere tek liste olarak katılan Hüseyin Akdeniz  92 oy alarak başkanlığa seçildi.

Yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ

BAŞKANI

HÜSEYİN AKDENİZ

YÖNETİM KURULU (ASİL) YÖNETİM KURULU (YEDEK)

1-ABDULLAH ŞAHİN

2-AHMET BAKICI                                                             1-BUĞRA GÖK

3-ALİ ALTUNTAŞ                                                              2-ŞERAFETTİN KARADENİZ

4-ALİ GÜNDOĞDU                                                          3-GÜNDÜZ ATEŞ

5-AYDIN ÖZBUCAK                                                        4-CELAL TOPKAYA

6-AYHAN KUVANCI                                                                    5-İMDAT KARA

7-GÖKSEL AKYÜREK                                                    6-SITKI SAĞSEN

8-GÖKEN EVCİMEN                                                         7-YENER ANGIN

9-HÜSEYİN TOKSOY                                                       8-HÜSEYİN ARSLAN

10-HALİL İBRAHİM TOPTAŞ                                         9-DAVUT ACAR

11-İSMAİL KARADAĞ                                                     10- ADEM GÜLER

12-MERVE KARAKAYA                                                   11-SALİH ÇELİK

13-MUHARREM KAYMAZ                                               12-CEMAL YILDIZ

14-MUSTAFA ÖZTÜRK

15-MUZAFFER TÜRKMEN

16-NEVİN GÜL

17-SADIK UZUNLAR

18-SÜLEYMAN CAN

19-YILMAZ KILIÇKAYA

20-YAŞAR YEMEL

21-OLGUN ÖZTÜRK

 

DENETLEME KURULU (ASİL)                                DENETLEME KURULU (YEDEK)

1- EKREM YURTTUTAN                                                  1-ALİ ÖZGÜL

2-COŞKUN ÜNLÜ                                                             2-SABRİ TİRYAKİ

3-ALİ BACINOĞLU                                                          3-MUSTAFA GÜNEY

4-ARSLAN ASAK                                                              4-HÜDAVER TANRIVER

5-ALİ KEMAL KÖKSAL                                                   5-İLHAN KARAAĞAÇ

6- ADNAN ŞENSOY                                                          6-HALİT ARSLAN

7-ABDULLAH UZUNYURT                                             7-NECMETTİN TÜRKYILMAZ

GENEL MERKEZ DELEGELERİ

1- YAŞAR TEMEL

2- BUĞRA GÖK

3- GÜNDÜZ ATEŞ

4- ÇETİN SİNANKADIOĞLU

5- GÖKSEL AKYÜREK

6- İLDER ÖZYURT

7- MEHMET KARAMAN

8- AYHAN KOVANCI

9- NEVİN GÜL

10- YENER ANGIN

11-MERVE KARAKAYA

 

Son Güncelleme (Çarşamba, 18 Haziran 2014 11:56)

 
Diğer Makaleler...