Pazartesi, 26. Ocak 2015

BİZDEN HABERLER

ÜMRANİYE BELEDİYESİNDEN ÖRNEK KARAR

Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Hasan Can 3593 sayılı Belediye Kanununun 9. Maddesinin son fıkrasını Belediye Meclisi kararıyla hayata geçirerek bir ilke imza attı. Bu kararın diğer belediyelerede örnek teşkil edeceği belirtildi.

İstanbul Muhtarlar Federasyonunun aylık gerçekleştirdiği Yönetim kurulu toplantısı  ilçe Muhtarlar Derneğinin başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantı Üsküdar Belediyesi Tantavi Sosyal Tessislerinde gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıya Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Belediye Başkanı Hasan Can, Ak parti ilçe Başkanı ı Enver Sedat Çakıroğlu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Deliblta, İstanbul İlçe Dernek Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Toplantıda yapılan protokol konuşmalarında  muhtarlık camiasının önemine vurgu yapıldı. Muhtarların yeni bir kanuna ihtiyacı olduğu ve bu noktada bir çalışma yapılmasının yerel yönetimlerin ilk ayagı olan muhtarlıkların güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Hasan Can’a  5393 sayılı Belediye kanunun 9 maddeside belirtilen hükümleri yerine getirmesinden dolayı teşekkür ettiler.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz toplantıda şunları söyledi.’’5393 sayılı Belediye Kanunun 9. Maddesinin son fıkrasında ‘’ Belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkânları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar; kararlarında mahallelinin ortak isteklerini göz önünde bulundurur ve hizmetlerin mahallenin ihtiyaçlarına uygun biçimde yürütülmesini sağlamaya çalışır’’ ifadesi bulunmaktadır. Başkanımızın bu hüküm gereğini belediye meclis kararıyla aldığı kararla yerine getirmesi diğer bütün belediyelere örnek teşkil edecektir. Sayın Başkanımızın aldığı bu karar Ümraniye muhtarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bizlere bu konuda ilk resmi desteği veren Ümraniye Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.’’dedi.

Daha sonra muhtarlara verdiği destek için Hüseyin Akdeniz ve Kadir Delibalta Türkiye Muhtarları Adına  Ümraniye Belediye Başkanı  Hasan Can’a plaket taktim etti.

 

 

ULUSLARARASI MUHTAR ÇALIŞTAYI YAPILDI

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, Başiskele'de ''Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Yeri ve Önemi'' çalıştayı düzenledi. Başiskele Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Türkiye'nin il ve ilçeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden birçok muhtar katıldı. Türkiye'de ilk Başiskele'de düzenlenen Uluslararası Çalıştayın Oturum Başkanlığını Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Ufuk Bilgin yaptı.

 

The Ness Otelde yapılan Uluslararası Çalıştaya, Vali Yardımcısı Aziz İnci, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Fahri Başkanı Mustafa Pehlivan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Muhtarlar Birliği As Başkanı Mustafa Yeşilleme, Başiskele Belediye Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan, Veysel Alçiçek, Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş, Kocaeli Muhtarlar Derneği Şube Başkanı Süleyman Şen, Gazimağusa Muhtarlar Derneği As Başkanı Saim Aytürk, TODAİE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Ufuk Bilgin, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Doç. Dr. İlker Gündüzöz, KOÜ Yerel Yönetimler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Derya Demirdizen Çevik, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Muhtarlar Federerasyon Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl ve İlçe Muhtarlar Derneği Başkanları  ülkenin çeşitli illerinİn ve Kocaeli Muhtarlarları katıldı.

Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş yaptığı açılış konuşmasında Uluslararası alanda Muhtarlar ile ilgi bir çalıştayın ilk defa Başiskele ilçesinde düzenlenmesinde ev sahipliği yapmanın önemine vurgu yaparak ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Muhtarlar Birliği Başkanı Mustafa Yeşilleme yaptığı selamlama konuşmasında, Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Mustafa Yeşilleme söyle devam ett:’’ Muhtarlık dünya yerel yönetimler içerisinde KKTC ve Türkiye Cumhuriyetin’de resmi olarak bulunan kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle biz muhtarlar için böylesine önemli olan bu toplantıya davet edilmekten KKTC muhtarları adına Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna ve Türkiye’deki muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu yapılacak çalıştaydan çıkarılacak sonuç bildirgesinin mutlaka iki ülke muhtarlarının yararına olacağını düşünüyorum. Türkiye muhtarları ile KKTC muhtarlarının sorunları birbirine benzerlik gösterdiği ancak farklılıklarında olduğunu belirtmek isterim. Bu çalıştayın sonuç bildirgesini bizlerde kendi hükümetimize götüreceğiz. İki ülkenin yerel yönetimlerinin en alt birimi olan muhtarlıkların birlik ve beraberliğini sergileyen bu toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen herkese KKTTC muhtarları olarak teşekkür ediyoruz’’dedi

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Fahri Başkanı Mustafa Pehlivan yaptığı konuşmada uzun yıllara muhtarlık camiasında bulunduğunu belirterek muhtarların birlik ve beraberliğinin önemli olduğunu belirterek şunları ifade ett:’’Yıllardır muhtarlarımızın içinde fahri başkan olarak bu camiaya fahri olarak hizmet etmekteyim. Kocaeli ilinde yaşayan biri olarak Türkiye Muhtarlar Konfederasyonun bu ilde gerçekleştirdiği çalıştayı tebrik ediyorum. Konfederasyon Yönetim Kuruluna ve Başiskele Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Ayaz’a bu çalıştaya vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum’’dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı selamlama konuşmasında  Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz'a ve Toplantıya Uluslararası boyut katarak katılan KKTC Muhtarlar Birliğine, toplantıya katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden ve Türkiye Cumhuriyetinden katılan  Muhtarlarına teşekkür ederek Uluslararası muhtarlık kurumunun ilk kez bir çalıştayda ele alınmasından duyduğu memniniyeti dile getirdi. Akdeniz Konuşmasına şöyle devam etti:’’ Türkiye Cumhuriyeti Muhtarlarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti muhtarlarının bir araya gelerek düzenlemiş olduğu bu çalışta umut ediyorum ki iki ülke arasındaki yerel yönetimlerin en alt birimi olan muhtarlık müessesesine olumlu katkılar sağlayacaktır. Yapılacak karşılıklı sunumlarla gerçekleşecek bu çalıştayın sonuç bildirgesi iki ülkenin hükümetlerine iletilecek olması farklı sorunların birlikte çözüme kavuşturulması açısından oldukça önemlidir. KKTC Muhtarlar Birliği Başkanımız Sayın Mustafa Yeşilleme ile yaptığım kısa görüşmede Türkiye’de Muhtar seçimlerinde adaylık usulü bulunmazken, KKTC muhtarlık seçimlerinde seçim kuruluna müracat ile adaylık usulü bulunması veya Türkiye’de muhtarlarımızın Özlük Haklarına ilişkin 2108 sayılı kanun varken KKTC’de böyle bir özlük hakkının bulunmaması farklılığını; buna karşın bazı evrakların iki ülke arasında aynı şekilde düzenleniyor olması benzerliklerini konuşacak olmamız, farlılıkları veya benzerlikleri ortaya koyarak bir sonuç bildirgesi hazırlanacak olması uluslararası iki muhtarlık kurumuna ortak hedefler belirleyeceğine yürekten inanıyorum. Dolayısıyla bu toplantıya ev sahipliği yapan Başiskele Belediyesine, toplantıya katılan KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti muhtarlarına  dolayı tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz adına Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan Kocaeli-Başiskele Belediyesinin muhtarları uluslararası bir çalıştayda biraraya getirmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti: Sayın Ayabakan ’’Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini, KKTC Muhtarlar Birliği Başkan ve yöneticilerini ve iki ülkeden bu toplantıya katılan tüm muhtarlarımıza ev sahipliği yapmaktan menuniyet duyuyoruz. Bu uluslararası çalıştaydan iki ülke muhtarlarının sonuç alacaklarını umut ediyoruz’’dedi.

Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci bu çalıştayın Kocaeli'nin en güzel Turizm merkezlerinden biri olan Başiskele'de yapılmasından mutluluk duyduğunu, Bu ilde bu sahillerde 15-20 yıl önce nasıl yaşadığımızı koku ve gürültülerden nasıl rahatsız olduğumuzu hepimiz hatırlıyoruz. Bizim meslektaşlarımız dediğimiz beraber sevindiğimiz beraber üzüldüğümüz, selden depremden heyelana kadar, düğün dernekten cenazeye kadar hep beraber çalıştığımız muhtarlarımız demokrasinin temel taşlarıdır. Türkiye çok önemli bir değişim sürecinden geçiyor. İl Özel idarelerinin başka kurumlara devredilmesi oldu. Mahalle ve köy muhtarlarımız daha çok merkezi idarelerle sorunları çözmeye çalışacaklar. Bizim muhtarlarla olan çalışmalarımızın yasal ve manevi temelleri var. Vatandaşımız bir sorunu olduğunda en yakınında kim varsa onunla paylaşır. Muhtarlar demokrasinin temel taşlarıdır. Burada konuşulacak konuların geleceğe ışık tutacağından eminim” şeklinde konuştu.

Program, daha sonra oturum Başkanlığını Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Ufuk Bilgin yaptığı ’’ Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Yeri ve Önemi Başiskele Çalıştayı’’na geçilerek muhtarların görev ve sorumlulukları, çalışma şartları konularını içeren soruların sorulması ve yetkililer tarafından cevaplandırılmasıyla devam etti. Çalıştayın sonunda çalıştay sonuç bildirgesinin en kısa zamanda iki ülke muhtarlarına ve kamuoyuna duyrulacağı bildirildi.

Konuşmalarını sonunda Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş ise Konfederasyon Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz'e çiçek takdiminde bulundu. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz adına Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan’a Hüseyin Akdeniz teşekkür plaketi sundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme (Perşembe, 06 Kasım 2014 00:10)

 

MUHTARLARDAN ORDUSPOR'A DESTEK

Ordu Muhtarlar Derneği bünyesinde görev yapan Ordu merkez muhtarları 2014-2015 sezonu kombine biletlerini alarak kulübümüze maddi destek de bulundu.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mali, İdari ve Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcımız Adem Türkmen şunları kaydetti; “Öncelikle bu anlamlı ziyaretten dolayı başta Muhtarlar Derneği başkanı Hüseyin Akdeniz olmak üzere dOrdu Muhtarlar Derneği bünyesinde görev yapan Ordu merkez muhtarları 2014-2015 sezonu kombine biletlerini alarak kulübümüze maddi destekde bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mali, İdari ve Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcımız Adem Türkmen şunları kaydetti; “Öncelikle bu anlamlı ziyaretten dolayı başta Muhtarlar Derneği başkanı Hüseyin Akdeniz olmak üzere değerli muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sezon bizim birlik ve beraberlik senemiz ve Ordusporumuzun yılı olacak diye düşünüyorum. Ordu Muhtarlar Derneği’nin yapmış olduğu bu anlamlı desteğin diğer derneklerimize de örnek olmasını dileyerek, tekrar kendilerine çok teşekkür ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı açıklamada, “Ordu Muhtarlar Derneği olarak Ordusporumuza 2014-2015 futbol sezonunda başarılar diliyoruz. Takımımızı tekrar Süper Lig’de temenni ediyoruz. Ordu şehri kulübümüze ne kadar katkı sağlarsa takımımız o kadar güçlü ve başarılı olur diye düşünüyorum. Dolayısı ile biz kendi üzerimize düşen noktada Ordu merkezde bulunan arkadaşlarımız ile birlikte yapmış olduğumuz kampanya kapsamında; Ordu Muhtarlar Derneği olarak mevcut muhtar sayımız kadar passolig kartlarımızı alarak bugün kulübümüzde kombine biletlerimizi yükletmiş bulunuyoruz. Dolayısı ile ben buradan ilçe muhtar dernek başkanlarınada mesaj yollayarak, onlarında kendi ilçelerinde bulunan muhtar arkadaşlarımız ile birlikte kampanyaya katkıda bulunarak kulübümüze destek olmaya davet ediyoruz. “Değerli muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sezon bizim birlik ve beraberlik senemiz ve Ordusporumuzun yılı olacak diye düşünüyorum. Ordu Muhtarlar Derneği’nin yapmış olduğu bu anlamlı desteğin diğer derneklerimize de örnek olmasını dileyerek, tekrar kendilerine çok teşekkür ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı açıklamada, “Ordu Muhtarlar Derneği olarak Ordusporumuza 2014-2015 futbol sezonunda başarılar diliyoruz. Takımımızı tekrar Süper Lig’de temenni ediyoruz. Ordu şehri kulübümüze ne kadar katkı sağlarsa takımımız o kadar güçlü ve başarılı olur diye düşünüyorum. Dolayısı ile biz kendi üzerimize düşen noktada Ordu merkezde bulunan arkadaşlarımız ile birlikte yapmış olduğumuz kampanya kapsamında; Ordu Muhtarlar Derneği olarak mevcut muhtar sayımız kadar passolig kartlarımızı alarak bugün kulübümüzde kombine biletlerimizi yükletmiş bulunuyoruz. Dolayısı ile ben buradan ilçe muhtar dernek başkanlarınada mesaj yollayarak, onlarında kendi ilçelerinde bulunan muhtar arkadaşlarımız ile birlikte kampanyaya katkıda bulunarak kulübümüze destek olmaya davet ediyoruz. “
 

T.M.K BARIŞ SÜRECİNE MUŞ'TAN DESTEK VERDİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu'nun 13'üncü İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantısı Muş'ta yapıldı. İki gün süren programda çeşitli ziyaret ve toplantılar düzenlendi.

Muş Öğretmenevi'nde yapılan toplantıya, Vali Vedat Büyükersoy, Milletvekili Faruk Işık, Belediye Başkanı Feyat Asya, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, bölge ve il muhtar federasyonları başkanları, 81 ilden gelen muhtar dernekleri başkanları, muhtarlar ve bazı sivil toplum kuruluş temsileri katıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, "Hep yan yana, gönül gönülle olacağız. Ellerimizi birbirimize uzatacağız. Bin yıldan beri yaşadığımız bu topraklarda daha binlerce yıl barış içinde yaşayacağız." dedi.

Akdeniz söyle devam etti: ‘’Öncelikle Ecdadımızın 1071 de Anadolu’ya giriş yaptığı bu topraklarda bizleri ağırlayan başta sayın valimize, belediye başkanımıza Muş muhtarlar derneği başkanımıza ve değerli muhtarlarımıza Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu yönetim kurulumuz adına şükranlarımızı sunuyorum.

Bugün 13. İstişare ve Yönetim Kurulu toplantımızı muş ilinde yapmanın ayrı bir gururunu yaşamakta olduğumuzu bilmenizi isterim. Bu toplantı Türkiye muhtarlar konfederasyonunun 2. Yaşına bastığı günü de ifade etmektedir. Onun için ayrı bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Biraz önce seyretmiş olduğunun slayt gösterişinde 24 aylık çalışma faaliyetlerimizi siz değerli muhtarlarımızla paylaştık.

Kurumumuzun nerelerden geldiğini ve bu kısa neler yaptığını ve gelecekte neler yapacağını, koyduğu hedefleri öğrenmiş oldunuz. Kuruluşundan 17 ay sonra Türkiye kelimesi alan ve buğun Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık protokollerinde siz değerli muhtarları temsil eden bir birlikteliğin aslında henüz daha başlangıcında olduğumuzu bilmenizi isterim. Türkiye muhtarlar konfederasyonu ve onun yöneticileri olan bizler sizlerden alacağım güç ve destek ile bu 185 yıllık tarihimizi daha da güçlü bir muhtarlık yapısına kavuşturmak için çaba ve gayretleri devam edecektir.

Değerli muhtarlarımız; Türk demokrasinin iki ana unsuru olan merkezi yönetim ve yerinden yönetim birimlerinin en küçüğü olan muhtarlık kurumunun daha çağdaş, halkın sorunlarına daha duyarlı ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla daha istişare halinde gelmesine olan katkımız hızla devam etmektedir. Muhtarlarımızın gelecekteki görev alanlarını daha da çoğaltılmasının demokrasimizin gelişmesi, Kültürel ve Sosyo-gelişmişlik düzeyimizin ülkemiz adına da artırılmasının önemli bir unsur olarak değerlendirmekteyim.

Geleceğin Türkiye'si içinde muhtarlık Türk toplumunun vazgeçilmez unsuru olarak her zaman tarihindeki yerini alacağından hiç kuşkum yoktur. 21. Yüzyıl muhtarlarına yakışır, belirlenen hedefler çerçevesinde azimle yolumuza devam edeceğiz. Tabi ki bugün içinde bulunmuş oluğumuz zorlukları ve bunların çıkış noktalarını doğru yöntemlerle üst makamlara iletmemizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bireysel istekler yerine genele hitap edecek isteklerin söylemlere dökülmesinin doğru yöntem olacağını belirtmek istiyorum.

Bugün içinde bulunmuş olduğumuz en önemli sorunun kanunlarımızın günümüz koşullarına getirilememiş olmasıdır. Gerek köy gerekse mahalle kanununda yapılamayan değişiklikler ve yine mevcut kanunların içindeki bir çok maddenin mülga oluşu muhtarlarımızı daha da yetkisiz kılmıştır. Bu yetkisizlik gerçekte halka yapacağımız hizmetleri etkilediği gibi devletimiz ile muhtarlık arasında bir uçurum yaratmasına sebep olmuştur. Türkiye cumhuriyeti parlamentosunun çıkarmış olduğu yeni bazı yasalar alanda karşılığını bulamadığı gibi uçurumu daha da derinleştirdiği yaptığımız alan çalışmalarında karşımıza çıkmaktadır.

Bu yasalardan biri olan Büyükşehir yasası da aslında şimdilerde daha yetkili olan büyükşehir belediyeleri karşısında ilçe belediyeleri görev yapamaz duruma getirmiştir.. İlk altı ayda ilçe belediyelerine gelen talep neredeyse büyükşehir belediyesine gelen talebin iki katından fazladır. O günde söylediğimiz gibi bugünde aynı şeyi söylüyorum. Büyükşehir belediyesinin yetkileri coğrafi ve demografik, hatta buna kültürel ,etnik yapı ve sosyo-ekonomik gelişmişlik yapısını, kalkınmışlık seviyesini de katmak kaydıyla daha azaltılmalı ve Büyükşehir belediyesinde aslında angarya olarak görünen birçok yetki devrinin katılımcılığın daha artırılması adına ilçe belediyelerine verilmesi gerekir. Bazı bölgelerimizde bitişik mahalle itilafları azalacağına daha da arttığı görülmektedir. Eskiden aralarında husumet besleyen köyler şimdilerde neredeyse kavga edecek hale gelmiştir.(Alanda gördüklerimiz)

Buna bağlı muhtarlık kurumunun Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesiyle olan karşılıklı çalışma yapısı daha da güçlendirilmelidir. Muhtarlarımız o seçim çevresinde kendi aralarında seçtikleri bir muhtarı oy hakkı ile belediye meclisinde temsil edecek yasanın çıkarılması için gayret göstermelidir. Kent konseylerinin kararları tavsiye niteliğinden çıkarılmalı, yaptırım gücüne dayandırılmalıdır. Kent konseylerinin en önemlisi ve belediyeye bağlı olan sekretaryaları bağımsız oluşturulmalıdır.

Yukarıda belirtilen yetki devirlerinden kaynaklanan sorunların çözümü demokrasimizin güçlenmesi ve halkın katılımının daha şeffaf katılımcı yasaların çıkarılması ile mümkündür. Türkiye cumhuriyetinin daha üretken bir yapıya kavuşturulması yerel yönetimlerin ölçütlü, paylaşımcı ve çoğulculuk anlayışıyla mümkündür. Muhtarın kılcal damar olduğu unutulmamalıdır. Kaç belediye başkanımız sabah kapısında yüz vatandaşın sorununu dinlemek ister. Böyle bir durumda şehrinin sorunları ile ilgilenebilir mi? Bizler siyasetçi değiliz. Alandaki eksiklikleri görerek, siyasetçilerimize yol gösterici haritalar çizeriz. 21. Yüzyıl Türkiye’sinde vatandaşın elini tutmayan siyasetçi yoluna devam edemez. Hizmet temel kavramdır elbet. Ancak bu toplumunuzla barışık olmasa olmaz. Biz muhtarlarda toplumumuzla barışık olmalıyız. Hizmet yaparken vatandaşımızın mutlaka elini tutmalıyız.

Gelişen ve güçlü bir Türkiye’nin üretmeye ihtiyacı vardır. Bizler üretimin ayağı olan köylerimizi mutlaka yaşatmalıyız. Temeli üretime dayalı toplumları yok etmek hiç mümkün değildir. Ülkemizin temel çimentosu da köylerimizdir. Köylerimiz yaşamalı ki ülkemiz güçlü olsun. Muhtarlarımız yaşamalı ki demokrasimiz daha da gelişsin.

Bir toplumda İlerleme, toplumsal huzur ve barışın tesis edilmesiyle mümkün olur. Farklılıklarımız düşünsel kumaşlarımızın zenginlikleridir. Bu renkler ve desenler bir toplum oluşumuzun göstergesidir. Karşı fikirlere saygılı olduğumuzu becerebildiğimiz sürece her türlü barış sağlanabilir. Diyalog ve uzlaşı çağımız diplomasisinin geliştirdiği en önemli olgudur. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu barışa ve kardeşliğe her zaman desteğini sürdürecektir. Yeter ki bir birimizin iyi şekilde anlayalım ve birbirimize her zaman el uzatalım.

Konuşmamın başında ifade ettiğim gibi bu ecdadımızın Anadolu topraklarına girdiği ilde bizleri ağırlayan başta sayın valimize, belediye başkanımıza Muş muhtarlar derneği başkanımıza ve değerli muhtarlarımıza Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu yönetim kurulumuz adına şükranlarımızı sunuyorum.

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık da ayrıştırıcı olmanın hiç kimseye fayda sağlamadığını belirterek, demokrasinin en vazgeçilmez unsuru olan muhtarların sürece verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür etti. Çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Sakık, şunları söyledi: “Bu bedelleri öderken bir gün bu noktada buluşacağımızı biliyorduk. Zaman zaman 30 yıla yakın bir siyasi hayatım vardır ve bunun birçoğu parlamentodadır. Ekranlarda bir gün yan yana gelip konuşacağız; gerillasıyla, polisiyle bu toplantılarda barışı bu halka armağan edeceğiz dediğimizde, dokunulmazlıklarımız kalkıyordu tutuklanıyorduk. Uzun yıllar cezaevinde kalıyorduk. Tanrıya şükürler olsun bugün oturuyoruz konuşuyoruz. Lokal olsa zaman zaman küçücük şeyler oluyor. Barış zordur, kavga çok kolaydır. Bunun için umutlarımızı kırmayacağız. Umutlu olacağız.”

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, muhtarların demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu belirtti. Muhtarların AK Parti hükümeti tarafından başlatılan bir projeye destek vermek için Muş'ta toplanmalarının kendileri için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Asya, 2010 yılında başlatılan barış ve kardeşlik sürecine destek vermek için ilimize gelen muhtarlarımızın bu davranışı doğu ile batının kaynaşmasına ve çözüm sürecinin ilerlemesine vesile olacaktır. Şunu hatırlatmak isterim ki toplumun barışına sizlerin katkısı normal bir vatandaşın katkısından daha fazla etki etmektedir. Sizin buradan çözüm sürecine vereceğiniz destek tüm Türkiye'de olduğu gibi dünya kamuoyunda da yankı uyandıracaktır. Sürecin ve bölge insanının sizlere ihtiyacı olduğunu unutmamanızı hatırlatarak toplantının başta ilimiz olmak üzere bölgemiz ve ülkemize hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum dedi.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise çözüm sürecinin başlamasıyla çıkarılan yasa ve kanunlara değindi. Büyükersoy, “Türkiye'de bu alanda çok önemli değişiklikler oldu. Burada yaşamayan insanımız, belki kendi özel hayatını ilgilendirmediği için dikkat etmemiş veya dikkatinden kaçmış olabilir ama kardeşlik hukukumuzu zedeleyecek, bizi birbirimizden farklı görecek, aşağılayacak, küçük görecek ya da küçük görülmesine sebep olacak geçmişte bir takım hatalarımız, noksanlarımız, hukuki yanlışlarımız vardı. Bu yanlışlar, 12 yıl içinde düzeldi ve düzelmeye devam ediyor. Olağanüstü hal 2002 yılında kalktığı için 12 yıl diyorum. Olağanüstü halin kalkması bile çok önemli bir mihenk taşıdır. Olağanüstü hal kalkmasaydı demokratik çözüm, milli birlik ve kardeşlik süreci asla başlamazdı. Adım dahi atılamazdı. Onun için bu bölgenin en büyük projesi kardeşlik hukukunun geliştirilmesi projesidir." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi ve muhtarlar kalıcı barış için beyaz güvercin uçurdu.

 

 

Son Güncelleme (Pazar, 14 Eylül 2014 15:02)

 

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ VALİ BALKANOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Altınordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin AKDENİZ, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Vali İrfan BALKANLIOĞLU’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Vali BALKANLIOĞLU’na Ordu Valiliği görevinde Yönetim Kurulu adına başarı dileklerini ileten  Hüseyin AKDENİZ, Muhtarların, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği ender illerden birinin Ordu ili olduğunu söyledi.

Hüseyin AKDENİZ ’’Ordu ili muhtarlık kurumu içinde birçok ilklere imza atan bir il’dir. 19 ilçesinin 14’ünde Muhtarlar Derneği olan bu kurum örgütleşme anlamında baktığımızda oluşumunu İstanbul ve Ankara’dan sonra federasyona taşımıştır. Bu dayanışma bilinci içinde hareket eden kurumumuz gerek kamu alanında gerekse yerel alanda hep işbirliğini ön plana tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir’’diye konuştu.

Altınordu Muhtarlar Derneği Yönetimine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali İrfan BALKANLIOĞLU,muhtarların, devlet ve vatandaş arasındaki köprü görevini üstlendiğini söyleyerek, ”Sizler, bütün kamu–kurum ve kuruluşlarıyla vatandaş arasında benim bir görevim var diyerek, buna inanırsanız herkes de sizi öyle kabul edecektir. Muhtarlarımıza çok büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

Vali BALKANLIOĞLU,”İhtiyaç sahibi insanların konut ve işyeri dahil her türlü ihtiyacını giderme noktasında siz muhtarlarımızla işbirliği yapabiliriz” dedi ve ”Mahalle muhtarı bulunduğu mahallenin gözü kulağıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

 
Diğer Makaleler...