Çarşamba, 03. Eylül 2014

BİZDEN HABERLER

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ VALİ BALKANOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Altınordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin AKDENİZ, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Vali İrfan BALKANLIOĞLU’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Vali BALKANLIOĞLU’na Ordu Valiliği görevinde Yönetim Kurulu adına başarı dileklerini ileten  Hüseyin AKDENİZ, Muhtarların, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği ender illerden birinin Ordu ili olduğunu söyledi.

Hüseyin AKDENİZ ’’Ordu ili muhtarlık kurumu içinde birçok ilklere imza atan bir il’dir. 19 ilçesinin 14’ünde Muhtarlar Derneği olan bu kurum örgütleşme anlamında baktığımızda oluşumunu İstanbul ve Ankara’dan sonra federasyona taşımıştır. Bu dayanışma bilinci içinde hareket eden kurumumuz gerek kamu alanında gerekse yerel alanda hep işbirliğini ön plana tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir’’diye konuştu.

Altınordu Muhtarlar Derneği Yönetimine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali İrfan BALKANLIOĞLU,muhtarların, devlet ve vatandaş arasındaki köprü görevini üstlendiğini söyleyerek, ”Sizler, bütün kamu–kurum ve kuruluşlarıyla vatandaş arasında benim bir görevim var diyerek, buna inanırsanız herkes de sizi öyle kabul edecektir. Muhtarlarımıza çok büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

Vali BALKANLIOĞLU,”İhtiyaç sahibi insanların konut ve işyeri dahil her türlü ihtiyacını giderme noktasında siz muhtarlarımızla işbirliği yapabiliriz” dedi ve ”Mahalle muhtarı bulunduğu mahallenin gözü kulağıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Altınordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz: "Vatandaşlarımız Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir" dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Cumhurbaşkanı seçim takvimi kapsamında seçmen listelerinin 2 Temmuz tarihinden itibaren askıya çıkacağını belirterek, "Vatandaşlarımız Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir" dedi.

Akdeniz,  yaptığı açıklamada, İlk turu 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçim sürecinin başladığını hatırlattı.

Seçim süreci kapsamında seçmen listelerinin 2 Temmuz tarihinden itibaren askıya çıkacağını  kaydeden Akdeniz, şöyle konuştu:"Vatandaşlarımız ilk tur olan 10 Ağustos'ta oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir. Listede ismi olmayan vatandaşlarımız, bir haftalık süre içerisinde işlemleri gerçekleştirmezlerse maalesef bu seçimde oy kullanma şansını kaybedecek. Listeler 2 Temmuz Çarşamba günü sabah saat 08.00'da askıya çıkarılmış olacak. 9 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00'da ise bu listeler askıdan inecek. Vatandaşlarımız seçmen listelerini başta muhtarlık binasının önünde, cami ve okul duvarlarının yanı sıra kahvehane önlerinde bulabilirler. Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir seçimin olması açısından bu sürecin önemli olduğunu belirtmek istiyoruz."

Listede ismi olmayanlar ne yapacak? "Bu listelerin askıya çıkarılmasındaki yegane amaç Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanacak vatandaşlarımızın seçmen kütüklerinde isimlerinin olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olabilmektir" diyen Akdeniz, 2-9 Temmuz tarihleri arasında askıda kalacak olan listelerden tüm vatandaşların isimlerini kontrol etmelerini istedi.

Listede ismi bulunmayanların bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine gidip oturdukları haneyle ilgili su, elektrik, telefon faturası veya kira sözleşmesini ibraz etmeleri gerekmediğini bildiren Akdeniz, şöyle devam etti:"İlçe nüfus müdürlüklerinde kütüğe kendilerini kaydettiren vatandaşlarımızın alacakları belgeyi ilçe seçim kuruluna götürmeleri durumunda isimleri listeye kaydedilecek. Bu noktada vatandaşların mutlaka asılacak listelerde kendi isimlerinin olup olmadığını doğru bir şekilde araştırmalarını öneriyoruz."

Akdeniz, geçmiş seçimlerde bir çok vatandaşın gerekli işlemleri zamanında yapmadığı için oy kullanamadığını, vatandaşların aynı sorunla karşılaşmamaları için hassasiyet göstermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ SEÇİMİ YAPILDI

Ordu Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan Altınordu Muhtarlar Derneği 1. Olağan genel kuruluna Altınordu Belediye Başkanı Sayın Engin Tekintaş,  Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, Chp İl Başkanı Osman Güngör, Mhp eski Milletvekili Cemal Enginyurt, Mhp il Başkanı Köksal Yılmaz, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı yardımcısı Hasan Çalışkan, Fatsa Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Asrak, Korgan Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Dere, Gürgentepe Muhtarlar Derneği Başkanı Rıza Demirel, Ulubey Muhtarlar Derneği  Başkan yardımcısı Arif  Güngör, Sivil toplumu örgütü Başkanları ve Altınordu ilçesine bağlı mahalle muhtarları katıldı.

Divan Başkanlığını Eski Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı ve katip üyeliklerini Yusuf Uzunlar ve Mehmet kaya’nın yaptığı genel kurulda saygı duruşu ve istiklal marşının ardından söz alan Hüseyin Akdeniz Muhtarların birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği ender illerden birinin Ordu ili olduğuna vurgu yaparak Şunları ifade etti.’’Ordu ili muhtarlık kurumu içinde birçok ilklere imza atan bir il’dir. 19 ilçesinin 14’ünde Muhtarlar Derneği olan bu kurum örgütleşme anlamında baktığımızda oluşumunu İstanbul ve Ankara’dan sonra Federasyona taşımıştır.  Bu dayanışma bilinci içinde hareket eden kurumumuz gerek kamu alanında gerekse yerel alanda hep işbirliğini ön plana tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir’’dedi.

Akdeniz Konuşmasına söyle devam etti:’’ Tarihsel-geleneksel nitelikleriyle sadece yerleşim mekanı olma özelliğinden öte kültür, dayanışma ve yönetim birimi özellikleriyle günümüze kadar gelen mahalle yönetimleri kendinden vazgeçilebilecek unsurlar olarak değil,  aksine; yönetim sistemi ve toplumsal yapımız için kendinden beklenen çağdaş amaçları gerçekleştirebilecek nitelikte geliştirilmesi gereken zenginlikler olarak görülmelidir. Demokratik değerlerin gelişerek anlam kazandığı ve günümüzde dünya toplumlarının sahiplendiği “kentine sahip çıkma bilinci”, “çözümde ortaklık ve birliktelik anlayışı” ile “yaşanabilirlik”, ve “sürdürülebilirlik” kavramlarının yapılabilirlik pratiğini gerçekleştirilebileceği en uygun toplumsal ve yönetsel birimler olarak mahalle yönetimleri, kentsel hizmet sunumunda daha etkin ve başarılı hale getirilebilir. Mahalle yönetimlerine sorumluluk yüklenen aktörler arasında yer verilmesi, Sağlıklı kentsel yaşam bakımından Yaşanabilir bir yerleşme ve konut gelişmesinin izlenmesi için coğrafi bilgi ve istatistik sisteminin kurulması  ve  sağlıklı kentsel yaşam bakımından katı atıkların toplanması, uzaklaştırılması, zararsız hale getirilmesi  mahalle yönetimlerinin sorumluluk yüklenen aktörler arasında yer almaları gerekmektedir. ''Yaşanabilirlik'' amaçsal nitelikli ilkelerden en önemlisidir. Yaşanabilirlik ölçütleri, soyut ve genel ifadeler olan insan hakları ilkelerinin, yerleşme düzeyinde günlük yaşama geçirilmesidir. İnsan yerleşimlerinin toplumsal gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi düşüncesi, yaşanabilir kentlerin ancak yaşanabilir mahallelerden kurulabileceği gerçeği unutulmamalıdır. Günümüzde kentsel alanda halka en yakın yönetsel birim özelliğini koruyan mahalle yönetimleri, seçimle göreve gelen organları olmasına rağmen tüzel kişilikleri, bütçesi bulunmamakta, kendisine değişik düzenlemelerle verilen yetki ve görevleri kısıtlılıklarla yerel yönetim ve mülki idare birimleriyle ast-üst ilişkisi içinde görmeye çalışmaktadır.Toplumların en küçük yerleşim birimi olan mahalleler, demokratik toplumların temel yerel forumu niteliği taşımalıdır. Bu nedenle mahallenin, merkeze ya da kente ilişkin bazı işlerin görülmesinden çok, “yetkilerin halka en yakın birimlere uygulanması” ya da “zirveye rağmen tabanı tercih etme” anlayışlarına uygun kurum olarak ele alınması gerekmektedir. Mahalle yönetimleri, kentsel alanda kentsel hizmetler ve demokratik değerlerin geliştirilerek uygulanabilmesi için uygun birimler olarak, kentsel hizmetler başlığı altında incelenmelidir. Konunun sadece hukuksal ve yönetsel açıdan ele alınması eksik hatta yanlış olabilmekte; bunun ötesinde konu fiziksel, teknik, ekonomik ve sosyal yönleriyle de değerlendirilmelidir.

Bu yaklaşım sonuçta, halkın kent yönetimine katılımını, işbirliğini, önemsemeyi, denetimi, kentsel hizmetlerde kaliteyi, verimliliği ve kentlilik bilincini getirecektir. Mahalle yönetiminde yaşanmakta olan hukuki ve yönetsel belirsizlik ile eksiklikler, Muhtarlık kurumunu işlevsel olmaktan uzaklaştırmıştır. Bu konuda araştırma ve inceleme olanaklarındaki kısıtlılıkların yanı sıra, siyasi aktörlerin ve yasa koyucularının ilgi azlığı, sorunu günümüze kadar getirmiştir. Sorunun çözümünde tüm toplumsal, yönetsel, siyasal aktörlerin işbirliği kaçınılmazdır. Yapılması gereken mahalle ve mahalle yönetiminin, tarihsel ve geleneksel özelliklerini de dikkate alarak açık tanımlamasının yapıldığı, temel amaç ve işlevlerinin gösterildiği, mahalle yönetimi yasası ile görevleriyle birlikte diğer kuruluşlarla ilişkilerini düzenleyen yönetmeliğin merkezi yönetimce çıkarılması, mahallenin kent yönetimiyle organik bağının bir şekilde kurulması gerekmektedir’’ dedi.

Genel kurulda muhtarlara hitap eden Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ''Muhtarlarımız ile birlikte Altınordu ilçesine hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Muhtarlar seçilmişlerin içinde en küçük birim olması ve bizlerin en ucdaki kılcal damarlarıdır. Birlik ve beraberlik içinde gidilen bu seçimin ilçemize hayırlar getirmesini diliyorum''dedi.

CHP Ordu İl Başkanı Osman Güngör ise şunları söyledi:''Muhtarlarımızın bu beraberliği bizlere mutluluk vermektedir. Bu genel kurulun Altınordu ilçesi muhtarlarına hayırlı olsun temennisinde bulunuyorum''dedi.

MHP İl Başkanı Köksal Yılmaz ise ''Muhtarlarımız demokrasinin temel taşlarıdır. Toplumun herkesimini temsil eden arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. seçiminiz hayırlı osun''dedi.

Konuşmalardan sonra yapılan seçimlere geçildi. Seçimlere tek liste olarak katılan Hüseyin Akdeniz  92 oy alarak başkanlığa seçildi.

Yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ

BAŞKANI

HÜSEYİN AKDENİZ

YÖNETİM KURULU (ASİL) YÖNETİM KURULU (YEDEK)

1-ABDULLAH ŞAHİN

2-AHMET BAKICI                                                             1-BUĞRA GÖK

3-ALİ ALTUNTAŞ                                                              2-ŞERAFETTİN KARADENİZ

4-ALİ GÜNDOĞDU                                                          3-GÜNDÜZ ATEŞ

5-AYDIN ÖZBUCAK                                                        4-CELAL TOPKAYA

6-AYHAN KUVANCI                                                                    5-İMDAT KARA

7-GÖKSEL AKYÜREK                                                    6-SITKI SAĞSEN

8-GÖKEN EVCİMEN                                                         7-YENER ANGIN

9-HÜSEYİN TOKSOY                                                       8-HÜSEYİN ARSLAN

10-HALİL İBRAHİM TOPTAŞ                                         9-DAVUT ACAR

11-İSMAİL KARADAĞ                                                     10- ADEM GÜLER

12-MERVE KARAKAYA                                                   11-SALİH ÇELİK

13-MUHARREM KAYMAZ                                               12-CEMAL YILDIZ

14-MUSTAFA ÖZTÜRK

15-MUZAFFER TÜRKMEN

16-NEVİN GÜL

17-SADIK UZUNLAR

18-SÜLEYMAN CAN

19-YILMAZ KILIÇKAYA

20-YAŞAR YEMEL

21-OLGUN ÖZTÜRK

 

DENETLEME KURULU (ASİL)                                DENETLEME KURULU (YEDEK)

1- EKREM YURTTUTAN                                                  1-ALİ ÖZGÜL

2-COŞKUN ÜNLÜ                                                             2-SABRİ TİRYAKİ

3-ALİ BACINOĞLU                                                          3-MUSTAFA GÜNEY

4-ARSLAN ASAK                                                              4-HÜDAVER TANRIVER

5-ALİ KEMAL KÖKSAL                                                   5-İLHAN KARAAĞAÇ

6- ADNAN ŞENSOY                                                          6-HALİT ARSLAN

7-ABDULLAH UZUNYURT                                             7-NECMETTİN TÜRKYILMAZ

GENEL MERKEZ DELEGELERİ

1- YAŞAR TEMEL

2- BUĞRA GÖK

3- GÜNDÜZ ATEŞ

4- ÇETİN SİNANKADIOĞLU

5- GÖKSEL AKYÜREK

6- İLDER ÖZYURT

7- MEHMET KARAMAN

8- AYHAN KOVANCI

9- NEVİN GÜL

10- YENER ANGIN

11-MERVE KARAKAYA

 

Son Güncelleme (Çarşamba, 18 Haziran 2014 11:56)

 

ALTINORDU MUHTARLARI BELEDİYE BAŞKANI İLE BULUŞTU

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Altınordu İlçesi’nde bulunan 92 Mahalle’nin muhtarlarıyla ile bir araya geldi.

TESK Otelde gerçekleştirilen toplantıya Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Şaşmaz, Fatih Evli, Ordu Su Kanalizasyon İşleri Daire Başkanlığı OSKİ Müdürü Okan Karadağ, Altınordu Belediyesinde görevli birim müdürleri, Ordu Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Olgun Öztürk ve mahalle muhtarları katıldı.

Başkan Tekintaş, toplantıda muhtarların sıkıntılarını dinlerken, mahallelerde yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ın konuşmasıyla devam etti.

Başkan Tekintaş, yaptığı konuşmada muhtarların kendilerinin çalışma arkadaşları olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Tekintaş, konuşmasında, “30 Mart özellikle Türkiye’de 2014-2019 yılları arasında yeni değişim ve dönüşüm sürecinin başladığı, 16 büyükşehir belediyesinin 14 Büyükşehir Belediyesi ilave edilerek 30 Büyükşehir’e çıkartıldığı, büyükşehir olan illerde beldelerin birleştirilerek ilçeleri daha güçlü hale getirildiği bu çerçevede bütün il sınırlarının büyükşehir kapsamında değerlendirilip yeni bir mahalle yapılama içerisine girildiği bir seçim dönemiydi. Bu seçimde ilimizde 13 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen kanun teklifi ve oylama sonucu Büyükşehir olarak Türkiye’de büyükşehirler arasında yerini aldı. Merkez ilçeler yeni isimler ile bazı illerde bölünerek, bazı illerde de bütün olarak ilçe haline getirildi. Ordu ilimizde Büyükşehir, Altınordu ilçemizde yeni ilçe olarak seçimlere katılmış oldu. Bunun öncesinde hepimiz 2009-2014 yılları arasında İl Genel Meclisi , İl Genel Meclis Üyeleri ve Meclis Başkanlığı düzeni ile bir çalışma süreci yürüttük. Ben öncelikle bu süreçte bizlerle hizmet birliği yapıp gece gündüz demeden o şartlarda köylerimize hizmet götüren birlikte bu başarıya imza atan tüm kardeşlerimizi burada olsun olmasın teşekkür ediyorum” dedi.

“186 BİN NÜFUSUN SORUMLULUĞUNU ÜZERİMİZE ALDIK”

Ordu’nun Büyükşehir olması ile yeni bir dönemin başladığının altını çizen Başkan Tekintaş, “ Artık yeni bir dönem başladı. Tüm köylerimiz yani 69 köyümüz 69 mahalle olarak saraycık beldemizde Altınordu İlçemizle birleştirilip Saraycık Mahallesi olarak yeni mahalli sisteminde yerini aldı. 22 Mahallede Ordu Belediyesi’nin geçmişte sınırları içerisinde bulunduğu için toplam 92 Mahalleyle seçimlere katıldık. Şimdi yeni şeçilen arkadaşlarımız halkımızın takdir ve tercihini almış olan bu vesileyle de göreve başlamış olan arkadaşlarımız bugün bu salondalar. Aynı şekilde bizlerde siyasi partimizin mensubu olarak seçimlere katıldık. AK Parti’den ben ve arkadaşlarımız halkımızın huzuruna çıktık. Onlarda yaptığımız tüm seçim çalışmalarında verdiğimiz güven, ortaya koyduğumuz çalışma ve plan ve proje ile ne yapacağımızı anlattığımız dönemden sonra 30 Mart günü sandık başında taktir, güven gören ekip olduk. 31 Mart sabahından itibaren 186 bin nüfusun sorumluluğunu üzerimize alarak, yeni bir dönemi başlatıp bu dönem içerisinde ekibimizi çalışma programımızı ve gelecek planlamamızı yapmaya devam ediyoruz. Bugün 40 günü tamamladık.  Görülüyor ki süre hızla akıyor. Bizimde hızlı hareket etmemiz lazım. Bu çerçevede inşallah bu toplantımızdan sonra el birliği içerisinde görev paylaşımı çerçevesinde Ordu’nun Altınordu’nun geleceği taşınması projesinde her türlü planlamayı yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

 

“BİZE VERİLEN YETKİ ŞAHSİ YETKİMİZ DEĞİLDİR”

“Beklentilerin ne kadar yüksek olduğunu bilen bir ekibiz” diyen Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Çalışma ekibi olarak görevlendirdiğimiz arkadaşlara özellikle teşekkür ediyorum. Biz onlara inandık, Nisan ayının ilk haftasında görevlendirmeleri yaptık. Yaptığımız görevlendirme çerçevesinde çalışma programımızı taleplerimizi ve nasıl bir 5 yıl geçireceğimizi onlara aktardık. Birlikte bu istişareyi yaptık ve ondan sonra yola koyulduk. İlk işimiz 165 bin nüfusa yakın bir bölgeyi yani eski 22 mahalleyi Kayabaşı, Eskipazar, Karacaömer, Saraycık ve Terzili bölgesinin bulunduğu çevre halkıda dikkate alarak bu bölgeyi temizlik projesinin ilk adımı olarak algıladık. Şuna inanıyoruz, attığımız adımın ne kadar doğru olduğunu ekibe verdiğimiz güvenin ne kadar yerinde olduğunu, ekibin çalışma programı ile gerek temizlik firması gerekse temizlik işleri müdürlüğümüzün ve ekibinin, başkan yardımcılarımızın işin takibinde ne kadar dikkatli olduğunu şimdi anlamaya başladığımızı ifade etmek isterim. Her çalışan arkadaşımızın nefesi 5 yıl çalışacak kadar yeterli olmalıdır. Kimin nefesi yolda tükenirse onunla vedalaşacağımızı baştan ifade ettik. Biz milletin işini yapıyoruz, dolayısıyla bize verilen yetki şahsi yetkimiz değildir. Bu çerçevede düşündüğümüz zaman milletimizin işi yarım kalıyorsa ve hangimiz bu işin yarım kalmasına vesile oluyorsak o noktadan sonra bu işi daha iyi yapanla yolumuza devam etmemiz lazım. Bakış açımız budur. Biz Altınordu ruhu ile ekibimiz ile birlikte     milletimizin istediğinin ne olduğunu hissederek arkadaşlarımızın çalıştığını görüyoruz ve bunu da taktir etmemiz lazım.” İfadelerini kullandı.

“BİZ MİLLETİMİZ NE İSTİYORSA SADECE ONU YAPACAĞIZ”

Milletin istediği çalışmaları yapacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Tekintaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz milletimiz ne istiyorsa sadece onu yapacağız. Bizim şahsi tercihimiz olamaz. Şahsi tercihimiz olmayacağına göre öncelikle milletimizin huzuru, beklentileri ve onların bizlerden istediği çalışmaları cevabını vermemiz lazım. Bundan sonraki süreçte zabıta gücümüzü de en iyi şekilde organize ederek sokaklarımızın yaya güvenliği açısından araç güvenliği açısından en iyi hale taşınmasını gerektiren çalışmayı sürdürmeye devam edeceğiz.”

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ OLARAK ALTINORDU BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN ENGİN TEKİNTAŞ'A ''BİZLERE GÖSTERMİŞ OLDUĞU ALAKADAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ''DEDİ

Son Güncelleme (Cumartesi, 10 Mayıs 2014 16:10)

 

TÜRKİYE MUHTARLAR KONFEDERASYONU ORDU İLİNDE TOPLANDI

MUHTARLAR ORDU’DA TEK YÜREK OLDU

YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN AYAĞA KALKTI

Türkiye Muhtarlar Derneği Konfederasyonu Ordu’da birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısı gerçekleştirerek Genel Başkanları Ordulu Hüseyin Akdeniz’i yalnız bırakmama ve Akdeniz ile yola devam etme kararı aldılar.

81 İl’in Muhtarlar Derneği Başkanları ve 7 Bölgenin ve İstanbul’un Konfederasyona bağlı temsilci başkanlarının TESK Otelde düzenledikleri geniş katılımlı toplantıya Ordu Valisi Kenan Çiftçi, AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, AK Parti Erzurum Milletvekili Muhittin Aksak, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol ve çok sayıda Ordu’lu muhtarlar da katılarak Akdeniz’e destek verdiler.

 

Toplantıda açılış konuşmalarının ardından Ordu Valisi Kenan Çiftçi, AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener’de muhtarların Türkiye konjöktöründeki önemlerine dikkat çeken birer konuşma yaptılar.

Yiğit düştüğü yerden ayağa kalkar tezahüratlarının sık sık atıldığı toplantıda Genel Başkan Hüseyin Akdeniz ve çok sayıda muhtar da gözyaşlarına hakim olamadı.

 

BUGÜN TÜM TÜRKİYEYİZ

Duygu yoğunluğunun hat safhaya çıktığı toplantıda konuşma yapan Konfederasyon Başkanı Hüseyin Akdeniz; “2011’ de yola başladığımda ilk Ordu’daki arkadaşlarımla görüştüm. Osman Sarıkaraman, Ali Kemal Çiçek, Yüksel Dere, Mehmet Özgen ve Ordu’daki diğer dernek başkanı arkadaşlarım. Beni hiç yanlız bırakmayan arkadaşım Olgun Öztürk. Belki bu Ordu Muhtarlar Derneğinin ve federasyonun yükünü benden daha çok çekmiş bir kişidir. Ordu’dan başladık bugün tüm Türkiye’yiz. Türkiye yollarına çıkarken şunu demiştim bu camia başarmasını biliyor, bu camia kuşa kurda yem olacak bir camia değildir, bu camia dirayetli ve güçlü bir camiadır. Genel sekreterim Sevim Özsoyu ile birlikte Sayın Güneydoğu Başkanım Hatip Şeran biraz önce aslında çok duyguluydu o nedenle fazla konuşamadı. Türkiye yollarına 3 arkadaş başladık bugün 81 ilde varız 150  ilçede varız daha da çığ gibi büyüyoruz daha da büyüyeceğiz” dedi. Şunu özellikle ifade etmek isterim Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’nun her zamankinden fazla birlik beraberliğe ihtiyacı var her zamankinden fazla kardeşliğe ve yakınlığa, daha da sarılmaya ihtiyacı var diyen Akdeniz şöyle devam etti;

BİRLİKTELİK YAPMAK MECBURİYETİNDEYİZ

“Birbirimizle yaptığımız kavgaların asla birbirimize bir faydası olmadığını bilen bir arkadaşınız olarak; Birbirimizi hiç sevmesek de camia adında o mührün altında birleştiğimiz sürece, birbirimizi sevmesek de birbirimizle birliktelik yapmak mecburiyetindeyiz. Sayın İç İşleri Bakanım İdris Naim Şahin bana şunu demişti komisyonda “Büyükşehir yasası çıkarken hani şöyle geçiyordu kafalarından bazı arkadaşlarımızın, bunu asla başbakanımızı kastederek söyleyemem çünkü o bu olayın dışındadır ama bazı milletvekillerimizin kafasından şu geçiyordu muhtarlıkları kapatalım 30 büyükşehirde artık muhtarlık olmasın, nasıl olsa bizim farklı temsilcilerimiz var” diyordu.

BU BİR TÜRKİYE’NİN AYIBIYDI

İnanın arkadaşlar komisyonda geçen yıl Eylül ayıydı ve biz komisyonda yapmış olduğumuz konuşmada Eski İç İşleri Bakanımız Sn. İdris Naim Şahin ve daha sonra gelen Sn. Muammer Güler ile inanın birçok şeyi başardık. Kapatılma noktasına gelen muhtarlığı bir dönem daha uzatabilme şansına sahip olduk. Bugün 30 büyükşehirde 30 Mart’ta yerel seçimde muhtarlık seçimi olmayacaktı ve 30 büyükşehir de mahalle muhtarı olan arkadaşlarımızın hiçbiri sandığa gitmeyecekti. Bu bir Türkiye’nin ayıbıydı ve biz bu ayıbı kurtarmak mecburiyetindeydik Genel Sekreterim Sn. Özsoylu hanım efendi sağ olsun, bugün aramızda olamayan Denetleme kurulu başkanımız Hülya Sungu muhtarlığından 15 gün evine gitmeyerek Çankaya’da meclisin kenarındaki muhtarlıkta benimle beraber yattı ve biz böyle başardık. Sabahlara kadar komisyon toplantılarında bulunduk. O gücü sizden aldığımız şekilde yansıttık ve o görüntüyü fotoğraflamışlardı. Bir milletvekili: -Ne yaptınız dedi. - Ne yapmışız dedim - Karar geri alındı. Köyler sadece mahalleye dönüyor dedi. Evet başardık dedim o zaman ve İdris Naim Şahin bunu ilk muhtarlar Konfederasyonun sempozyumu öncesinde ve sonrasında Genel Kurulunda açıkladığı zaman ‘Yaşasın Mahalleler’ diye açıklamıştı o günü hiç unutmuyorum ve bu kararın altında yatan gerekçe buydu” diye konuştu.

SEÇİLMEK YETMİYOR

Göz yaşaları arasında konuşmasını sürdüren ve kendisini seçimlerden sonra da özeleştiride bulunduğunu ve daha çok çalışmaları gerektiğine de vurgu yapan Akdeniz; “Şunu anlatmak istiyorum; özellikle tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Belki biraz geç kaldım özeleştirimi yaptığımı düşünüyorum. Mahallelime kabahat bulmuyorum. Benim de eksiklerim hatalarım olmuş olabilir. Daha fazla çalışmam gerektiğini de düşünüyorum ama bazen pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz misali bana da öyle oldu Seçilmek yetmiyor değerli arkadaşlar size görev veren vatandaşın bizim ne yetkimizin ne olduğunu bilmediğinden ötürü her şeyi yapabileceğimizi zannediyor. Dolayısıyla bugün kırsalda, büyükşehirlerde kırsal mahallelerdeki eski köy muhtarları arkadaşlarım inşallah gelecekteki şu soruyla karşılaşmaz diyorum ‘ Muhtar sen ne iş yaparsın’ sözü ile karşılaşmaz diyorum. O gün bu soru kullanıldığında yok olmanın düğmesine basıldığı gün olacak. Bunu kullandırtmamamız ve bunu söyletmememiz gerekiyor. Özellikle kırsaldaki arkadaşlarımıza daha fazla destek olmamız lazım. Şehrin merkezindeki arkadaşlarımız bir şekilde hizmetlerini öyle ya da böyle alacaklar” şeklinde konuştu.

BÜTÜN SİYASİLERE EŞİT MESAFEDE OLACAĞIZ

Bütün siyasi kesimlere eşit mesafede olmaya devam edeceklerinin de altını çizen Akdeniz sözlerini şöyle tamamladı; “Bu günlerde duyduğum ama asla bunun için önünde en az seçilmişler kadar yani sizler kadar engel olacağım bir hadiseyi burada söylemek isterim. Biraz önce konuşmamın başında her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var demiştim.Bizler devleti ve vatandaşı temsil eden bağımsız yöneticileriz. Her siyasi kesimden vatandaşın oyunu alarak seçilen insanlarız. Eğer birileri çıkarda benim savunduğum görüş içerisinde daha doğrusu onların savunduğu görüş içerisinde benim burada temsilcim var derse Hüseyin Akdeniz’i karşısında bulacak bunu böyle bilsin. Mahallenin de köyünde temsilcisi muhtardır. Birim amirlerinin devlet ile vatandaş arasında çalışmalarına aracı olan tek birim muhtardır. Benim mahalle başkanım sokak başkanım bilmem ne başkanım derse işte Hüseyin Akdeniz onların da karşısına çıkar.

Dernek başkanı arkadaşlarımdan da rica ediyorum muhtar arkadaşlarımızı doğru bilgilendirmek  durumundayız. Bir her siyasi görüşe sahip çıkıyoruz, içimizdeki her siyasi görüşten arkadaşlara saygı duyuyoruz ve bu saygı çerçevesi içerisinde tabi ki iktidarla çalışmak zorundayız. Tabi ki parlamento da grubu bulunan siyasi partilerle çalışmak zorundayız. İl genel meclis başkanlarıyla ilçe meclis başkanlarıyla, büyükşehir belediye başkanlarıyla çalışmak zorundayız. Bu konuda hem fikiriz.Ama kim ki önümüze seçilmiş muhtardan başka bir birimi öne sürerek hizmet akışının yönün değiştirmeye çalışırsa orda önüne set çekmek zorundayız.

Değerli arkadaşlar 185 yıllık geleneği yok ettirmemek üzere söz verdim. 2011 de yol çıkarken de bütün federasyon ve dernek başkanı arkadaşlarıma da şunu söyledim birçoğu inanmadı belki ama dedim ki bakın başaracağı. Bu camianın mührün gücünün neler yapabileceğini gördük. Aslında 2013’te büyükşehir yasası çıkarken Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu kazanmadı. Tüm muhtarlar kazandı ve 30 Mart böyle oldu.”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bekir Aktürk’te yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Aktürk ise çıktığı kürsüde şunları söyledi; “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu üyelerimiz ayrıca Konfederasyonumuza bağlı Muhtarlar Federasyonlarımız ve bağlı Muhtarlar Derneklerimiz yani 81 ilin temsilcileriyle birlikte, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu istişare toplantısını Ordu ilinde gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Bu toplantının Konfederasyonumuz açışından önemli kararların alınacağı bir toplantı olacağını düşünmekteyiz. Bugün Ordu ilinde, bizleri bir araya getiren Ordu Muhtarlar Federasyonunun değerli Başkan ve yöneticilerine sonsuz teşekkür ediyoruz. Kurulduğu günden bu yana, dağınık olan Muhtar camiasını bir araya getirmek için büyük gayret gösteren ve bunu da başaran Türkiye Muhtarlar konfederasyonu ve Genel Başkanı yeni seçilen arkadaşlarımız ile birlikte yoluna devam edecektir.

ÇALIŞMALAR HEP AKDENİZ’İN ESERİDİR

Bugün bünyesinde 10 Federasyon ve 153 dernek olan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonun bu başarısının altında Genel Başkanımız Sayın Hüseyin Akdeniz'in büyük gayretlerini ve çalışma azmini inkar etmek hiç mümkün değildir. Camiamızın son 3 yılı değerlendirildiğinde, neredeyse yok olmakta olan bir muhtar kimliğini inançlı , özverili azimli ve programlı bir çalışmayla Türkiye'nin her ili, ilçesi, köyüne giderek, yeniden şahlandıran ekibin başında o gelmektedir. Birçok proje, Çalıştay, Sempozyum, Eğitim Seminerleri vs. gerçekleştirerek bu zamana kadar muhtarlarımızın hayal dahi edemeyeceği çalışmalar bu dönemde gerçekleşmiştir. Bugün Özlük haklarımızın kanunlaştırılmasında ve muhtarlık kurumunun kapatılmaması gerektiği hususundaki çalışmalar hep onun eseridir.

Tüm bu çalışmaları yaparken Ailesini, Çocuklarını ve mahallesini ihmal ettiği de bir gerçektir. Kendisi 30 Mart yerel seçimlerinde maalesef mahallesinden muhtar seçilememiştir ve etik bir davranış sergileyerek Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanlığından istifa etmiştir. Elbette seçilememesinde, camiamız için göstermiş olduğu çabaların, mahallesiyle ilgilenememesi sonucunu doğurduğunu, ancak yine de mahallesinin menfaatlerini korumak adına birçok çalışmaya imza attığını da iyi biliyoruz.

BİZE KAZANDIRDIĞI KİMLİĞİ UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Camia da son 3 yılda yapılamayanları yaparak bizlere yeniden kazandırdığı bu kimliği asla unutmamız mümkün değildir. Kendisinin bu camia için yapacağı daha pek çok görevi vardır. Muhtar seçilememiş olması bu camia için yapacaklarının önünde bir engel olmayacağı kanaati taşıyan bizlerin Genel Başkanımızın bu kuruma saygı ve sevgisi adına teklif edilen siyasi talepleri de geri çevirdiğini bilmekteyiz. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu olarak yaptığımız toplantıda Genel Başkanımızın istifasını kabul etmediğimizin kararını almış bulunmaktayız. Konuyu değerli basın mensuplarımız aracılığıyla kamuoyunun bilgisine duyururuz.”

Son Güncelleme (Pazar, 27 Nisan 2014 22:44)

 
Diğer Makaleler...