Cumartesi, 28. Şubat 2015

BİZDEN HABERLER

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA 3. MUHTARLAR TOPLANTISI

Cumhurbaşkanımız Cumhurbaşkanlığı sarayında yaptığı 3. Muhtarlar toplantısında ‘’muhtarlarımızın taleplerini görmezden gelen herkesi buradan ikaz ediyorum’’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında üçüncüsü yapılan Muhtarlar toplantısında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının muhtarlara ait bölümünde şunları ifade etti: ‘’ Ben Belediye kökenli bir siyasetçiyim. Başbakanlık dönemimde de mahalli idari yönetimlere özel önem verdim. Mahalli idareler konusunda 2004, 2005 ve 2008 yıllarında çıkardığımız reform niteliğindeki kanunlarla bu alanda önemli bir adım attığımıza inanıyorum. Bugün de muhtarlarımızdan başlayarak tüm mahalli idaremizin yanında olduğumu belirtmek istiyorum. Muhtarlarımız hem kamu yönetiminin hem de demokratik sistemin ilk basamağıdır.Yani sizin göreviniz bu kadar önemli. Daha  doğrusu demokrasi yerelde başlar,sizde başlar. Bunun için muhtarlarımızın üstlendikleri bu çok önemli konuma uygun en iyi hizmet şartlarına kavuşturmamız gerekiyor. Geçtiğimiz 12 yılda gerek maaş ve gerekse belediyelerle ilişkileri konusunda muhtarlarımızı daha önceki dönemlerle mukayese edemeyecek kadar çok güçlendirdik.  Hatta şu anda mecliste görüşülmekte olan iç güvenlik paketinde Büyükşehirlerde köyken mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki muhtarlarımıza evlendirme yetkisi veriyor. Halen uygulamalarda bir takım sıkıntılar var. Bunları gidermek için İçişleri Bakanlığımız yeni bir sistem geliştirdi. Adı Muhtar Bilgi Sistemi.  Bu sistemle muhtarlarımızın taleplerine kulak asmayan Belediye Başkanları, Kaymakamları, Valileri İçişleri Bakanlığımız doğrudan görüp takip edecek. Muhtarlarımıza yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Onlara zorluk çıkartan, taleplerini görmezden gelen herkesi de buradan ikaz ediyorum. Muhtarı karşısına alan mahalleyi de karşısına alır. Milleti karşısına alanın iflası mümkün değildir. Akıllı idarecinin yapacağı iş muhtarımızın mahallesi için, mahalle halkı için kendisine getirdiği tüm talepleri dikkatle dinlemek ve gereğini yerine getirmektir. Benden söylemesi... dedi.

 

MUHTARLARDAN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SEMPOZYUMU

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 17. istişare ve yönetim kurulu toplantısı ‘’Madde Kullanımıyla Mücadele ve Farkındalığın Artırılması’’ Sempozyumu başlığında gerçekleşti. Erzincan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği ve Erzincan Belediyesi’nin ev sahipliğinde Erzincan’da gerçekleştirilen sempozyuma Türkiye’nin 68 ilinden 150’nin üzerinde muhtar katıldı.

Erzincan Belediyesi çok amaşlı Kongre merkezinde gerçekleştirilen 17. istişare ve yönetim kurulu toplantısına Belediye Başkan yardımcısı Melahat Çalık, AK Parti İl Başkanı Orhan Bulut Erzincan Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Sebahittin Karanlık, Tubim İl temsilcisi İsmail Kaymaz, Psikolog Meltem Özbakır, Çocuk Girişimci Selin Kaya,Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Muhtar Federasyon Başkanları, Muhtar dernekleri başkanları ve Erzincan ilinden muhtarlar katıldı.

Erzincan Belediye Başkan Vekili Melahat Çalık, belediyede düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, muhtarlara uyuşturucu ile mücadelede yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz de "Bu insanlar doğuştan uyuşturucu ve madde bağımlısı olarak doğmuyorlar. Birileri, birtakım rant şebekeleri çocukları geleceklerini zehirliyor. Biz muhtarlar halkımızla sorumluluğumuz gereği uyuşturucuyla mücadelede üzerimze düşen her türlü çabayı kararlılıkla göstermeye devam edeceğiz " dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz sempozyumda şunları ifade etti.’’Türk demokrasinin iki ana unsuru olan merkezi yönetim ve yerinden yönetim birimlerinin en küçüğü olan muhtarlık kurumunun daha çağdaş, halkın sorunlarına daha duyarlı ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla daha istişare halinde gelmesine olan katkımız hızla devam etmektedir. Muhtarlarımızın gelecekteki görev alanlarını daha da çoğaltılmasının demokrasimizin gelişmesi, Kültürel ve Sosyo-gelişmişlik düzeyimizin ülkemiz adına da artırılmasının önemli bir unsur olarak değerlendirmekteyim.

Geleceğin Türkiye'si içinde muhtarlık Türk toplumunun vazgeçilmez unsuru olarak her zaman tarihindeki yerini alacağından hiç kuşkum yoktur. 21. Yüzyıl muhtarlarına yakışır, belirlenen hedefler çerçevesinde azimle yolumuza devam edeceğiz. Tabi ki bugün içinde bulunmuş oluğumuz zorlukları ve bunların çıkış noktalarını doğru yöntemlerle üst makamlara iletmemizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bireysel istekler yerine genele hitap edecek isteklerin söylemlere dökülmesinin doğru yöntem olacağını belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın hafta içinde Muhtarlarımızla Cumhurbaşkanlığı sarayında vurguladığı gibi ‘’Muhtar korktuğu gün bu ülke biter’’ söylemi bizlerin bu toplumda ne kadar önemli olduğuna vurgu yapması açısından oldukça önemlidir.

Bu doğrultuda Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak illerde yaptığımız istişare toplantılarında muhtarlarımızın vatandaşlarımızın sorunlarına daha duyarlı hale getirilmesi hususunda bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz.Bu bağlamda 17. İştişare toplantımızı gerçekleştirdiğimiz Erzincan toplantımızda toplumumuzun kanayan yarası olan uyuşturucu ile mücadelede muhtarlarımız, emniyetimiz ve sağlık teşkilatımızla burada bulunan Türkiye muhtarlarına bu hususta yapmamız gerekenleri istişare ederek soruna nasıl katkı sağlayabilirizi konuşacağız.

Türkiye’de uyuşturucu ve benzeri maddelerin kullanılmasının 10-12 li yaşlara düştüğü belirtilmektedir. "Kolluk kuvvetlerince yapılan operasyonlarda Türkiye’de 2012 yılında 152 ton esrar, 13,3 ton eroin, 476 kilogram kokain, 502 kilogram metafetamin, 4 milyon 389 bin extacy ele geçirildiği görülmektedir Bu operasyonlarda güvenlik güçlerimizin ne kadar başarılı olduğu ortadadır.  Son 5 yılda uyuşturucu kaçakçılarına yönelik operasyonlar yüzde 48, gözaltına alınan şüphelilerin sayısı ise yüzde 55 arttığı görülmekte ve bu da sorunun hangi boyutlara geldiğini bizlere ifade etmektedir.

Dolayısıyla biz muhtarlarımızın da bu konuda devletimize yardımcı olması gerektiğini düşündüğümüzden bugün gerçekleştireceğimiz uyuşturucuyla mücadelede emniyet ve muhtar işbirliği adı altında gerçekleştireceğimiz Madde Kullanımıyla mücadele ve farkındalığın artırılması Sempozyumu ülkemizin geleceği adına hayırlı olmasını temeni ediyor, bu toplantının gerçekleşmesinde sayın valimize belediye başkanımıza ve sunularıyla katkı saylayacak emniyet müdürlüğümüze teşekkür ediyor, hepinizi muhabbet ve saygıyla selamlıyorum.

Toplantının amacı hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Tekcan, “Özellikle daha fazla sayıda gencimizin saplandığı uyuşturucu ve madde bağımlılığından kurtulmak için bu türlü maddelerin içeriği ve ölümcül sonuçları konusunda toplumun her kesiminin eğitim almasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Tüm paydaşlarla ülkemizin geleceğini tehdit eden bu ölümcül bağımlılık konusunda farkındalık yaratacağımıza ve söz konusu bağımlılıkların önüne geçeceğimize inanıyorum.” dedi. Konfederasyon Başkanı Akdeniz ise muhtarların önemli bir görevi icra ettiklerini, sorumluluk noktasında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Son Güncelleme (Pazar, 22 Şubat 2015 19:41)

 

ORDU MUHTARLAR FEDERASYONUNDAN EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ZİYARET

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz  ve Ordu Muhtarlar Federasyonu yönetim kurulu üyeleri Ordu iline atanan yeni Emniyet Müdürü Cafer Tayfur’u makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.

Emniyet ile muhtar ilişkisi üzerinde durulan ziyarette Ordu’nun genel konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Muhtarların kolluk görevlilerine kanun gereği yardımcı olması gerektiği, ilişkilerin karşılıklı toplumsal menfaatler gözetilerek   kamu düzeninin sağlanması gerektiğine  vurgu yapıldı. Ziyerette konuşan Emniyet Müdürü Cafer Tayfur şunları söyledi:’’Muhtarlarımız bizlerin mahalledeki gözü kulağıdır. Mahallenin sorununu en iyi muhtarlarımız tespit eder. Bizler muhtarlarımızdan gelecek her türlü şikayetleri değerlendimeye tabi tutacağız. Emniyet olarak vatandaşlarımızın can güvenliğini en iyi şekilde korumak bizlerin başta gelen görevleri arasındadır. Asayiş, Trafik, Uyuşturucu ile mücadelede ve kolluk kuvvetlerini ilgilendiren tüm hususlarda muhtarlarımızın Emniyet Müdürlüğümüze yardımcı olması aynı zamanda kanunun hükümleri içinde yer alır. Karşılıklı iyi niyet çizgisi içinde Ordu ilinin güvenliğini hep birlikte sağlayacağımızdan hiç şüphemiz yoktur’’dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise ziyarette şunları dile getrdi.’’Mahalle kanunun bizlere verdiği görevler arasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak maddesi bulunmaktadır. Muhtarlarımızın asli görevleri arasında bulunan bu madde doğrultusunda her zaman muhtarlarımız kolluk kuvvetlerine yardımcı olmuş ve olmayada devam edeceklerdir. Mahallenin muhtarı o mahalin sorunlarını en iyi bilen kılcal damarlardır. Dolayısıyla her konuda olduğu gibi mahallenin güvenliğini sağlayıcı tedbirlerin alınmasında kolluk kuvvetleriyle işbirliği çerçevesinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunması oldukça önemlidir. O nedenle her zaman olduğu gibi Muhtarlarımız kolluk görevlileriyle ilin Asayişinin sağlanması konusunda yardımcı olmaya devam edecektir. Toplumun huzur ve güvenliği barışın sağlanmasında en önemli unsurdur. Bizler bu konuda muhtarlarımızı bilinçlendirici gerek uyuşturucu ve madde bağımlılığı gerekse toplumsal barışın tesisi konusunda gerekli eğitimleri vermek konusunda elimizden gelen tüm imkanları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Her konuda eğitim almış bir muhtarın toplumumuzun gelişimine katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz’’dedi.

Ayrıca ziyarette, üçer aylık periyotlarla muhtarlar ile Emniyet birimlerinin bir araya gelerek toplantı yapılması Ordu ilinin Asayış, Trafik, Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele gibi konularda karşılıklı dayanışmanın güçlendirilmesi hususlarında gerekli tedbirlerin alınmasına katkı sağlanması kararlaştırıldı.

 

 

 

ORDU İLİNİN NÜFUSUNDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

ORDU İLİNİN NÜFUSUNDA 2013'DE YİNE DÜŞÜŞ YAŞANDI.

2014 nüfus verilerini değerlendiren Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz Ordu ilinde 2012 verilerinde yaşanan artışın 2014 yılı itibariyle tamamen eridiğini ve normal rakamlarına geri döndüğünü belirtti. Akdeniz nüfus verilerini şöyle değerlendirdi:

Ordu ilinin nüfusu 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle  724 268 kişi oldu.

Ordu ilinde Adrese Dayalı Kayıt Sistemine göre nüfus 2014 yılında bir önceki yıla göre 17.103 kişi azalarak 741.371’den 724.268’e düştü.

Ordu İlinde  Erkek ve Kadın nüfusunda  düşüş yaşandı

Adrese dayalı kayıt sistemi verilere göre Ordu ilinde erkek nüfusu 361.627, Kadın nüfusu ise 362.641 olarak belirlendi. Bu verilere göre bir önceki yılda 366.011 olan erkek nüfusu  4,384 düşüş ile 361.627’ye, 365.441 olan Kadın nüfusu  ise 2.800 düşüş ile 362.641 olarak gerçekleşti .Genel itibariyle Ordu ilinin yıllık nüfus artış hızı 2014 yılında % -9.9 olarak gerçekleşti.

 

19 İlçe içinde  en çok nüfusa sahip ilçe 195.817 ile Altınordu, en düşük nüfusa sahip ilçe 8.025 ile Kabadüz oldu.

Ordu İlinde kilometrekareye düşen kişi sayısı artı.

Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen ‘’kilometrekareye düşen kişi sayısı’’ Ordu genelinde 2014 yılında  122.8 kişi oldu.

Altınordu ilçesinde en çok nüfusa sahip mahalle 19.970 nüfus ile Şahincili Mahallesi olurken en düşük nüfusa sahip mahalle 86 nüfus ile Pelitli mahallesi olmuştur.

Ordu  ilinde  nüfusu  en  yüksek  ilk  20 Mahalle ise şöyle oluştu.

1

Altınordu-Şahincili mah

19.970

11

Altınordu-Bahçelievler mah

7.795

2

Altınordu-Akyazı mah

16.996

12

Ünye-Kaledere mah

7.622

3

Altınordu-Bucak mah

15.285

13

Altınordu-Cumhuriyet mah

7.620

4

Altınordu-Yeni mah

14.426

14

Ünye-Liseler mah

7.557

5

Altınordu-Karşıyaka mah

14.426

15

Ünye-Saraçlı mah

6.568

6

Altınordu-Şirinevler mah

13.287

16

Aybastı-Esenli mah

6.526

7

Fatsa-M.Kemalpaşa mah

9.511

17

Altınordu-Durugöl mah

6.321

8

Fatsa-Sakarya mah

8.863

18

Fatsa-Dolunay

6.031

9

Altınordu-Selimiye mah

8.848

19

Altınordu-Eskipazar mah

5.138

10

Ünye-Fevziçakmak mah

7.909

20

Fatsa-Bolaman mah

5.038

 

Ordu İlinde en düşük nüfusa sahip mahalle ise 22 nüfus ile Mesudiye ilçesi  Çerçi mahallesi olmuştur.

Ordu  ilinde  nüfusu  en  düşük  ilk  24 Mahalle ise şöyle oluştu.

1

Mesudiye-Çerçi mah

22

13

Fatsa-Aşağıardıç mah

65

2

Mesudiye-Çamlık mah

31

14

Mesudiye-Kavaklıdere mah

70

3

Fatsa-Bacanak mah

33

15

Akkuş-Ketendere

73

4

Perşembe-Gündoğdu mah

37

16

Mesudiye-Kale mah

78

5

Ünye-Çataltepe mah

37

17

Mesudiye-Yeni mah

81

6

Mesudiye-Sarıyayla mah

45

18

Mesudiye- Kayadibi mah

84

7

Mesudiye-Yuvalı mah

46

19

Altınordu-Pelitli mah

86

8

Mesudiye-Abdili mah

47

20

Mesudiye-Yukarıgökçe mah

86

9

Çamaş-Saitler

48

21

Akkuş-Kemikgereş mah

91

10

Perşembe-Töngeldüzü mah

49

22

Mesudiye-Aşıklı mah

91

11

Fatsa-Karataş mah

54

23

Fatsa-Saraytepe mah

94

12

Mesudiye-Aşağıgökçe mah

60

24

Kumru-Yemişken mah

96

 

 

Yaş gruplarına göre ise Ordu nun nüfusu aşağıdaki şekilde oluştu:

0-4 yaş

45.598

20-24 yaş

50.348

40-44 yaş

51.117

60-64

36.592

80-84

13.888

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-9 yaş

48.735

25-29 yaş

47.418

45-49 yaş

46.137

65-69

30.603

85-89

5.949

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10-14 yaş

54.338

30-34 yaş

51.635

50-54 yaş

47.878

70-74

23.611

90+

1.641

 

 

 

 

 

 

 

 

15-19 yaş

59.909

35-39 yaş

49.310

55-59 yaş

42.862

75-79

16.699

 

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme (Cuma, 13 Şubat 2015 03:28)

 

ÜMRANİYE BELEDİYESİNDEN ÖRNEK KARAR

Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Hasan Can 3593 sayılı Belediye Kanununun 9. Maddesinin son fıkrasını Belediye Meclisi kararıyla hayata geçirerek bir ilke imza attı. Bu kararın diğer belediyelerede örnek teşkil edeceği belirtildi.

İstanbul Muhtarlar Federasyonunun aylık gerçekleştirdiği Yönetim kurulu toplantısı  ilçe Muhtarlar Derneğinin başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantı Üsküdar Belediyesi Tantavi Sosyal Tessislerinde gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıya Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Belediye Başkanı Hasan Can, Ak parti ilçe Başkanı ı Enver Sedat Çakıroğlu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Deliblta, İstanbul İlçe Dernek Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Toplantıda yapılan protokol konuşmalarında  muhtarlık camiasının önemine vurgu yapıldı. Muhtarların yeni bir kanuna ihtiyacı olduğu ve bu noktada bir çalışma yapılmasının yerel yönetimlerin ilk ayagı olan muhtarlıkların güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Hasan Can’a  5393 sayılı Belediye kanunun 9 maddeside belirtilen hükümleri yerine getirmesinden dolayı teşekkür ettiler.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz toplantıda şunları söyledi.’’5393 sayılı Belediye Kanunun 9. Maddesinin son fıkrasında ‘’ Belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkânları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar; kararlarında mahallelinin ortak isteklerini göz önünde bulundurur ve hizmetlerin mahallenin ihtiyaçlarına uygun biçimde yürütülmesini sağlamaya çalışır’’ ifadesi bulunmaktadır. Başkanımızın bu hüküm gereğini belediye meclis kararıyla aldığı kararla yerine getirmesi diğer bütün belediyelere örnek teşkil edecektir. Sayın Başkanımızın aldığı bu karar Ümraniye muhtarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bizlere bu konuda ilk resmi desteği veren Ümraniye Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.’’dedi.

Daha sonra muhtarlara verdiği destek için Hüseyin Akdeniz ve Kadir Delibalta Türkiye Muhtarları Adına  Ümraniye Belediye Başkanı  Hasan Can’a plaket taktim etti.

 

 
Diğer Makaleler...