Pazartesi, 27. Mayıs 2019

TÜRKİYE'DEKİ MUHTARLAR ANITKABİR'DE BULUŞTU

Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’da bir araya gelen muhtar heyetleri Anıtkabir’e çıktı. Muhtarların yasal ve özlük haklarını Hükümete duyurmak için Anıtkabir’de bir araya gelen Muhtarlar hükümetin seslerine kulak vermesini ve sorunlarının çözümü yolunda adım atılmasını beklediklerini belirttiler.

  

Ordu, İstanbul ve Ankara Muhtarlar Derneği Başkanları tarafından organize edilen çelenk koyma törenine yaklaşık  1700 muhtar katıldı. 200 kişilik muhtar ile Ordu’dan Ankara’ya giden Ordu’lu muhtarlarda organizasyona katılan heyete öncülük etti.

  

Anıtkabir’e doğru gerçekleştirilen yürüyüş kortejinin ardından basın açıklaması yapan Ankara Çankaya Aşağı öveçler Mahallesi Muhtarı Behçet Uyanık parlamentoya çağrıda bulunarak; “Bugün burada Türkiye’nin her yerinden gelen muhtar arkadaşlarımızla birlikte Anıtkabire çelen koyma töreni için buluştuk. Amacımız parlamentomuza sessizliğin sesini duyurmaktan öte bir yaklaşım değildir” dedi.

  

Görev ve sorumluluğunu bilen, ülkesi ve milleti için çaba harcayan ve demokrasinin en küçük yönetim biçimi olan muhtarlarımızın sorunlarına daha duyarlı olunmasını artık parlamentomuzdan beklemekteyiz diyen Uyanık, şunları kaydetti:“Biz muhtarlar; Köy ve mahalle muhtarlığı kanunlarının günümüz koşullarına uyarlanmasını, Muhtar ödeneklerimizin artırılması, Sosyal güvencemizin diğer seçilmişler gibi düzenlenmesini, Muhtarlarımıza yasal izin düzenlemesinin yapılması, Muhtara karşı işlenen suçların Devlet memuruna karşı koyanlar gibi ceza görmelerini, Muhtarlarımızın İl Genel ve Belediye Meclislerinde temsil edilmelerini, Muhtar evlerinin ve köy konaklarının ilgili birimlerce yapılmasını, Muhtarlarımızın adaylık usulünün değiştirilmesini, Türkiye genelinde muhtarlarımızı tek çatı altında toplayacak Muhtarlar Birliğinin kurulmasını, Arz ve talep etmekteyiz.Yukarıda belirttiğimiz isteklerimizin tamamını ve burada sayamadığımız birçok dilek ve isteklerimizi parlamentomuza buradan duyuruyoruz. Umarız bizleri duyar ve bu haklı sesimize ses verirler dedi.”

  

Basın açıklamasının ardından Anıtkabir mozolesine Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz, İstanbul Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahallesi Muhtarı Selami Aykut ve Ankara Çankaya Korkutreis Mahalle Muhtarı Hülya Altun birlikte çelenk koydular.

  

Çelenk töreninin ardından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e muhtarlar adına  duygu ve düşüncelerini aktaran Akdeniz, anıt defterine de şunları kaydetti:

 Bu vatanı bizlere bahşeden Ulu Önderimiz, vatanımızın kurtuluşu için göstermiş olduğunuz fedakarlığınızı unutmadık. Biz senin Muhtarların olarak 1924 yılında çıkartmış olduğunuz yasadan hiç ayrılmadan, millet olmanın gerektirdiği değerlerimizi bugünlere elimizden geldiğince yansıtmaya çalıştık.    Senin yasalaştırmış olduğun ve ülkemizin en önemlisi saydığın kanunumuz maalesef yok olmak üzeredir. Toplamda onaltı imparatorluk ve ikiyüzotuzbeş devlet kurmuş bu milletin evlatları olarak, Yüce Türk milletinin muhtarlarına çıkarttığın kanun o gün şartlarında en mükemmel kanun olmuştur.  Yaşamımızın her noktası senin sözlerinle doludur. Bunlardan bir tanesi de ‘Muasır medeniyet’’ çizgisidir. Biz senin kurduğun cumhuriyetin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. O nedenle huzuruna geldik. Ancak senin bıraktığın Türkiye Cumhuriyet, bizlere bugünkü şartlarda hizmet etme imkanı bırakmamıştır. İstenilen kanunlarımızı günümüz koşullarına uyarlamamıştır.  

Değerlerine, ilke ve inkılaplarına bağlı olan biz muhtarlar olarak, senin kurduğun Türkiye Cumhuriyetine gönülden bağlı olduğumuzu bir defa da ifade etmek isteriz.Ama kurulan bu cumhuriyetin muhtarları bugün milletine hizmet edemez hal içerisindedir. Senin söylediğin gibi ‘’uyan ey yareli şir-i jivan bu hab ı gafletten’’ diyerek aynı zamanda bizlere atıfta bulunduğun sözün ile uyanışımız ve haykırışımız devam edecektir. Kanunlarımız ve haklarımız çıkana kadar. Saygılarımızla,dedi”